Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Roman
Nazwisko: Mews
Miejsce urodzenia: Małe Gacno
Data urodzenia: 01-10-1921
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Waleria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią akta Rozpracowania Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Roman Mews figuruje jako żołnierz „II Korpusu Andersa”, który po służbie we Włoszech trafił do Anglii, skąd powrócił do Polski, gdzie poddano go inwigilacji w ramach sprawy „Targowica”. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Akta stanowią meldunki i raporty PUBP/PDdSBP w Kołobrzegu, Koszalinie i Miastku do WUBP w Szczecinie oraz WUBP/WUdSBP w Koszalinie odnoszące się do przebiegu rozpracowania obiektowego krypt. "Zachód" dot. środowiska repatriantów wojskowych i cywilnych z krajów kapitalistycznych. Roman Mews figuruje w dokumentach z lat 1952-1953, m.in. meldunku PUBP Miastko do Wydz. I WUBP Koszalin z 18.03.1952, w którym poinformowano, że jest on repatriantem, zamieszkującym na terenie Miastka, który czasie wojny służył we Włoszech w Polskich Siłach Zbrojnych, gdzie był „szoferem przy sztabie i jeździł z łącznikami”. Natomiast wg jego własnej relacji wcześniej działał w partyzantce włoskiej (po dezercji z armii niemieckiej do której został przymusowo wcielony w 1943 roku), skąd udało mu się dotrzeć do armii alianckiej. W ramach rozpracowania planowano ustalić stopę życiową wymienionego, przyzwyczajenia, zachowania oraz kontakty i ich charakter. IPN Sz 00103/229 t. 2 (323/ADM).
Sprawa Obiektowa/ Rozpracowanie Obiektowe krypt. „Zachód”, prowadzona przez Wydz. I WUBP w Bydgoszczy dot. reemigrantów z Europy Zachodniej osiedlających się na terenie b. woj. bydgoskiego. Roman Mews występuje w dokumentach z okresu 7.11.1951 - 14.11.1951 stanowiących korespondencję Wydz. I WUPB w Bydgoszczy i PUBP w Tucholi, WUBP polecił w niej ustalenia, czy Roman Mews mieszka na terenie powiatu tucholskiego, a w przypadku potwierdzenia tej informacji, wszcząć jego rozpracowanie. W wyniku poczynionych ustaleń stwierdzono, że ww. w 1950 roku zmienił miejsce zamieszkania na Miastko. IPN By 069/1 t. 4 (1/IV).
Sprawa Obiektowa/ Rozpracowanie Obiektowe krypt. „Centro-Zachód”, prowadzona przez Wydz. I WUBP w Bydgoszczy dot. b. żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz reemigrantów w b. woj. bydgoskim. Roman Mews występuje w korespondencji z 28.11.1951 oraz innym niedatowanym dokumencie. Wynika z nich, że wymieniony zamieszkiwał na terenie powiatu tucholskiego, następnie z terenu b. woj. bydgoskiego przesłano do Wydz. I WUBP w Koszalinie jego arkusze ewidencyjne i kwestionariusz repatriacyjny. IPN By 069/104 t. 1-2 (104/IV).
Roman Mews był prawdopodobnie w 1955 roku rozpracowywany przez UB w Miastku jako "b. żołnierz armii Andersa". Brak szczegółów dotyczących sprawy o sygn. 6342/0, zachowały się szczątkowe zapisy kartoteczno-ewidencyjne. Materiałów 6342/0 brak. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.