Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław
Nazwisko: Białowąs
Miejsce urodzenia: Bawaria pow. Końskie
Data urodzenia: 13-06-1925
Imię ojca: Józef
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Władysław Białowąs pseud. "Osa" figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia) w opracowaniu KW MO w Kielcach z roku 1981 zatytułowanym "Banda terrorystyczno-rabunkowa >Dziadka< (po AK)". Ta "Charakterystyka nr 22" dot. partyzanckiego oddziału pod dowództwem por. Wincentego Ciszka pseud. "Dziadek", który walczył z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów koneckiego i włoszczowskiego w roku 1945. W kwestionariuszu osobowym dot. Władysława Białowąsa pseud. "Osa" zapisano między innymi, iż ww. członek AK z okresu okupacji niemieckiej "od wiosny 1945 r. (...) był członkiem bandy >Dziadka< działającej na terenie powiatów koneckiego i włoszczowskiego do chwili aresztowania go w dniu 18 lipca 1945 r. Występował pod pseud. >Osa<, był aktywnym członkiem bandy. Na podstawie nielicznych materiałów archiwalnych ustalono, że brał udział w dokonaniu zabójstwa funkcjonariusza MO i strażnika więziennego (...), a także m.in. w 4 napadach na posterunki MO i w ich rozbrojeniu (...). W dniu 18 lipca 1945 r. został aresztowany przez PUBP Końskie i osadzony w więzieniu w Końskich, skąd w dniu 21 lutego 1946 r. wraz z innymi więźniami zbiegł i wstąpił do bandy pod dowództwem >Wilka<". IPN BU 0173/15 (Charakterystyka nr 22, p. 185).
Władysław Białowąs pseud. "Osa" figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia) w opracowaniu KW MO w Kielcach z roku 1979 zatytułowanym "Charakterystyka nr 199 bandy terrorystyczno-rabunkowej nielegalnej organizacji KWP pod dowództwem Tadeusza Bartosika ps. >Wilk<". Ta charakterystyka dot. partyzanckiego oddziału pod dowództwem Tadeusza Bartosika pseud. >Wilk<, który walczył z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów opoczyńskiego, piotrkowskiego, brzezińskiego i koneckiego w latach 1945-1947. W kwestionariuszu osobowym dot. Władysława Białowąsa pseud. "Osa" zapisano między innymi, iż ww. mieszkaniec wsi Bawaria pow. Końskie i członek AK w okresie okupacji niemieckiej to "od stycznia do lipca 1945 r. członek bandy >Dziadka< na terenie powiatu Końskie, występował pod pseud. >Osa<. W ramach tej bandy dokonywał napadów terrorystyczno-rabunkowych z bronią na posterunki MO i brał udział w dokonaniu zabójstwa funkcjonariusza MO. Dnia 18 lipca 1945 r. aresztowany przez PUBP Końskie i osadzony w więzieniu w Końskich. W dniu 21 lutego 1946 r. będąc w zmowie z innymi więźniami w czasie wyprowadzenia do toalety rzucił się na strażnika więziennego, odbierając mu klucze i broń. Poczym oddali kilka strzałów zabijając ww. strażnika i uwolnili się (...). Razem z innymi członkami bandy, którzy uciekli z więzienia, wstąpił do bandy pod dowództwem >Wilka<. Dnia 22 lutego 1946 wspólnie z innymi uciekinierami dokonał napadu rabunkowego na posterunek MO w Chełstach pow. Opoczno, skąd zrabowano kilka jednostek broni i umundurowanie (...). Dnia 22 lutego 1946 r. wspólnie z bandą w czasie jej zbrojnej akcji we wsi Ruszenice gm. Machory w powiecie Opoczno brał udział w zabiciu 2-ch funkcjonariuszy MO (...). Dnia 26 lutego 1946 r. [Władysław Białowąs] w czasie akcji pościgowej [UB-KBW] został zabity koło wsi Jacentów gm. Radoszyce pow. Końskie". IPN Ki 022/138.
.