Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław
Nazwisko: Stolarzewski
Miejsce urodzenia: Kolonia Stasino pow. Wilejka, woj. wileńskie
Data urodzenia: 09-07-1926
Imię ojca: Paweł
Imię matki: Malwina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Władysław Stolarzewski pseud. "Stal" figuruje jako tymczasowy mieszkaniec wsi Żuk Stary pow. Biłgoraj i jako "podejrzany" (wraz z czterema innymi członkami i współpracownikami partyzanckich oddziałów Narodowej Organizacji Wojskowej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach operacyjnych i śledczych UB z PUBP w Biłgoraju z lat 1947-1956. 21-letni wówczas Władysław Stolarzewski pseud. "Stal" był objęty śledztwem od dnia jego zatrzymania przez UB, tj. od 5 stycznia 1948. Był podejrzany i następnie oskarżony o "przynależność do bandy NSZ" (tj. do partyzanckiego oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem ppor. Adama Kusza pseud. "Garbaty"), a także m.in. o "nielegalne posiadanie" broni palnej. Akta te zawierają między innymi "Arkusz informacyjny" i "Arkusz kronikarski" dot. Władysława Stolarzewskiego, "oświadczenie" Władysława Stolarzewskiego z 19 kwietnia 1947 - napisane w dniu jego ujawnienia się w PUBP w Kraśniku (na polecenie obwodowego dowódcy NOW-NZW), protokoły przesłuchań kilku "podejrzanych" partyzantów i konspiratorów oraz kilku świadków, a także odpis aktu wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 16 lutego 1948. IPN Lu 0220/211/J (669/3) mikrofilm.
Władysław Stolarzewski, syn Pawła, figuruje w aktach ewidencyjnych UB z PUBP w Biłgoraju z lat 1946-1948 - wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego podziemia. Akta te zatytułowano "Księga kontrolna PUBP Biłgoraj". W rubrykach dot. Władysława Stolarzewskiego zapisano między innymi, że ww. "członek bandy" wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 16.02.1948 został "osądzony na karę śmierci". IPN Lu 052/22 (59/66).
Władysław Stolarzewski pseud. "Stal" występuje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach operacyjnych UB z WUBP i KW MO w Rzeszowie z lat 1944-1956. Akta te obejmują przede wszystkim sprawę operacyjną zarejestrowaną jako "Sprawa agencyjno-poszukiwawcza kryptonim >Gajówka K-19<". Sprawa ta dot. rozpracowania i poszukiwań por. Józefa Zadzierskiego pseud. "Wołyniak" oraz kilku jego żołnierzy i współpracowników z partyzanckiego oddziału Narodowej Organizacji Wojskowej - walczących z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1944-1954 na terenach ówczesnego woj. rzeszowskiego i woj. lubelskiego. Akta te zawierają m.in. protokoły przesłuchań kilkunastu aresztowanych i więzionych żołnierzy antykomunistycznego podziemia oraz kilku świadków, a także plany działań operacyjnych i poszukiwawczych UB, korespondencje, meldunki i raporty kilku jednostek UB. Akta te zawierają także obszerny protokół przesłuchania Władysława Stolarzewskiego przez śledczego UB z PUBP w Biłgoraju - protokół datowany 22 stycznia 1948. IPN Rz 043/249 (12123/II).
Władysław Stolarzewski pseud. "Stal" figuruje w aktach Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z lat 1948-1949. Władysław Stolarzewski był oskarżony między innymi o to, że od początku listopada 1947 był ponownie członkiem "bandy Kusza" (tj. partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem ppor. Adama Kusza pseudonim "Garbaty") na terenach pow. Biłgoraj i pow. Łańcut. Władysław Stolarzewski był także oskarżony o to, że przechowywał i używał "broń palną bez zezwolenia władz" (m.in. sowiecki RKM i 120 szt. amunicji zakwestionowane mu podczas rewizji UB dn. 5 stycznia 1948) oraz o to, że wraz z innymi dokonał kilku zbrojnych "napadów rabunkowych" na szkodę lokalnej spółdzielni i osób prywatnych. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 lutego 1948 Władysław Stolarzewski został skazany na karę śmierci (wyrok wykonano 12.03.1948), a ponadto na "utratę praw (...) na zawsze" i na "przepadek całego mienia". Akta te zawierają także między innymi protokoły zatrzymań, rewizji i przesłuchań czterech partyzantów i konspiratorów z NOW-NZW, w tym protokół rewizji i protokół przesłuchania Władysława Stolarzewskiego przez śledczego z PUBP w Biłgoraju - datowany 5 stycznia 1948. IPN Lu 72/22 (149/48).
Władysław Stolarzewski, syn Pawła i Malwiny, figuruje w aktach Centralnego Zarządu Więziennictwa z lat 1956-1969 zatytułowanych "Kartoteka skazanych" (ta kartoteka obejmuje karty wytworzone w poszczególnych więzieniach PRL w latach 1944-1968). W karcie dot. Władysława Stolarzewskiego zapisano między innymi, że ww. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z dnia 16 lutego 1948 został skazany na "karę śmierci" i następnie osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie w dniu "20 II 1948". IPN BU 2449/1.
Władysław Stolarzewski pseud. "Stal" figuruje w aktach KW MO w Rzeszowie z lat 1980-1985 zatytułowanych "Charakterystyka nr 6-A". To opracowanie pionu archiwalnego SB dotyczyło regionalnej komendy niepodległościowej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Rzeszowie i podległych jej partyzanckich oddziałów - pod dowództwem por. Józefa Zadzierskiego pseud. „Wołyniak”, ppor. Adama Kusza pseud. „Garbaty” i innych. Zawiera ono przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników NOW i NSZ. W kwestionariuszu dot. Władysława Stolarzewskiego pseud. "Stal" zapisano między innymi, że ww. "od początku maja 1945 r., kiedy to dokonał dezercji z wojska, był członkiem bandy NOW >Wołyniaka< (...) na terenie województw rzeszowskiego i lubelskiego. W bandzie był do kwietnia 1947 r. Posiadał nielegalnie broń i brał udział w napadach. W 1947 r. ujawnił się w Kraśniku [w PUBP Kraśnik w dniu 19 kwietnia 1947]. Aresztowany dnia 5.01.1948 r. /brak dalszego biegu sprawy/". IPN Rz 05/15 (CHF-6-A t. 1), IPN Rz 0172/3/J (CHF-6-A) mikrofilm.
.