Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Konrad Teodor
Nazwisko: Gostomski
Miejsce urodzenia: Osława Dąbrowa
Data urodzenia: 08-11-1901
Imię ojca: Leon
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Z materiałów wynika, że Konrad Gostomski przed II Wojną Światową zamieszkiwał w granicach Niemiec i był członkiem Związku Polaków w Niemczech. Jednocześnie pozostawał w kontakcie z polskimi służbami w zakresie informowania o życiu politycznym organizacji hitlerowskich. Aresztowany przez Niemców w 1934 roku. Po powrocie po wojnie do Polski przejawiał „wrogi stosunek do obecnego ustroju i ZSRR”, a jego nastawienie do panującej rzeczywistości określono jako „wybitnie wrogie”, w związku z czym został objęty rozpracowaniem. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Sprawa Ewidencyjnej Obserwacji krypt. „Odznaczony” (rej. 36/1955), prowadzona w okresie 2.05.1955 - 23.03.1957 przez Powiatową Delegaturę ds. BP, a następnie Referat Bezpieczeństwa KPMO w Bytowie, stanowiąca rozpracowanie Konrada Gostomskiego - autochtona z ziemi bytowskiej, członka Związku Polaków w Niemczech, b. współpracownika polskiego wywiadu, aresztowanego w 1934 roku przez gestapo i do 1942 roku odbywającego karę w więzieniu w Berlinie, a następnie wcielonego do batalionu karnego. W czasie wykonywania zadań na rzecz RP był wysłany do Berlina gdzie m.in. rozpracowywał organizację Stahlhelm. Ustalał także m.in. specyfikację nowych niemieckich masek gazowych, czy kaliber dział, lokalizację przygranicznych jednostek wojskowych. Po powrocie do Polski został objęty intensywną inwigilacją (jeszcze przed oficjalnym wszczęciem sprawy) przez organy bezpieczeństwa PRL m.in. ze względu na podejrzenie, że może kontynuować lub podjąć współpracę z ośrodkami za granicą. IPN Sz 00124/58 (849/2).
Sprawa Wstępna/ Sprawa ewidencyjno-obserwacyjna kryptonim "Inżynier"/ "Tom" dot. osoby, z którą Konrad Gostomski był rodzinnie powiązany. W ramach sprawy zbierano także informacje dotyczące Konrada Gostomskiego, ustalając jego rolę w ww. działalności. Wykonywał on zadania m.in. na terenie Berlina, za co został skazany przez sąd niemiecki na 8 lat pozbawienia wolności, a po odbyciu której wcielony został do batalionu karnego. Po wojnie spotkał się z represjami ze strony organów bezpieczeństwa ze względu na przyjęcie „wrogiej postawy” i związki z osobami zamieszkałymi za granicą. IPN Sz 00124/193 (2505/2).
Materiały zawierają dokumenty związanie z ubieganiem się przez Konrada Gostomskiego o wydanie zgody na wyjazdy zagraniczne w latach 1973- 975. W materiałach znajdują się informacje dotyczące działalności ww. w Związku Polaków w Niemczech i na rzecz polskich służb, jego aresztowaniu przez władze niemieckie, pozbawieniu wolności w latach 1934-1942 oraz późniejszym wcieleniu do batalionu karnego dla więźniów politycznych w Grecji. IPN Gd 647/3029 (EASl 003029).
Teczka zagadnieniowa dotycząca Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Członkowie Wywiadu. Materiały zawierają m. in. wykazy byłych pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego WP, raporty dot. rozpracowania obiektowego krypt. "Targowica", charakterystyki spraw ewidencyjno-obserwacyjnych prowadzonych przez jednostki terenowe w kraju. Konrad Gostomski występuje w dokumentach z okresu 1953-1956 jako osoba, która została aresztowana w 1934 roku przez Gestapo za współpracę z polskim służbami, a jednocześnie figurant sprawy ewidencyjno-obserwacyjnej prowadzonej przez Wydz. II WUdsBP Koszalin. IPN BU 00231/197 t. 1-2 (1061/IV/1, 1061/d/1).
.