Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stefan
Nazwisko: Hojda
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 08-09-1921
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Honorata
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka obserwacyjna więźnia karnego Stefana Hojdy. Był to żołnierz AK od 1944 roku. Po wojnie żołnierz organizacji niepodległościowej "Mściciela". Zatrzymany przez UB w czerwcu 1946 roku i skazany za swoją działalność na 12 lat więzienia. Na mocy amnestii kara została złagodzona do 8 lat więzienia. W czasie odbywania kary poddany intensywnej inwigilacji przez sieć agenturalną, a m.in. inf. "Amiko", "Skowron", LK "Witana". Zwolniony warunkowo 17.02.1954 roku. Akta zawierają m.in.: donosy agenturalne na Hojdę, charakterystyki Hojdy sporządzane przez funkcjonariuszy SW oraz własnoręcznie przez Hojdę napisany życiorys. Akta o sygn. IPN Kr 07/3491 (3708/III).
Charakterystyka nr 1 dot. organizacji „Burza” Mieczysława Wądolnego ps. „Mściciel”, opracowana w Wydz. „C” KWMO w Krakowie w 1974 roku. We wrześniu 1945 roku Wądolny zorganizował na terenie powiatu wadowickiego oddział partyzancki, nad którym przejął dowództwo, przyjmując pseudonim „Granit” (późn. „Mściciel”). Początkowo działał samodzielnie, natomiast w 1946 roku podporządkował się organizacji Armia Polska w Kraju (której podporządkowane było też, działające na Podhalu, zgrupowanie Józefa Kurasia „Błyskawica”). „Burza” była bardzo aktywna i miała wybitnie niepodległościowy charakter. Podczas swojej działalności przeprowadziła wiele akcji zbrojnych, w tym 14 na posterunki MO i funkcjonariuszy MO. Ponadto dokonała likwidacji 47 funkcjonariuszy komunistycznych lub osób związanych z komunistami, w tej liczbie m.in. 1 „doradcy sowieckiego” (czyli osoby związanej z sowieckimi służbami specjalnymi jak NKWD czy SMIERSZ), 4 funkcjonariuszy UB, 9 funkcjonariuszy MO. Organizacja została rozbita w styczniu 1947, kiedy Wądolny, osaczony przez siły bezpieczeństwa, popełnił samobójstwo. Akta zawierają kwestionariusz osobowy Stefana Hojdy, który występuje jako żołnierz organizacji „Mściciela”, aresztowany i skazany na 8 lat więzienia. Akta o sygn. IPN Kr 074/1, t. 1-3 (1/X). Charakterystyka organizacji "Burza" jest dostępna również pod sygn. IPN BU 0172/1.
.