Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Kocik
Miejsce urodzenia: Herten
Data urodzenia: 18-10-1900
Imię ojca: Józef
Imię matki: Joanna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały stanowią akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Z materiałów wynika, że Jan Kocik do 1939 roku był członkiem Związku Polaków w Niemczech, zamieszkałym w Złotowie. W tym czasie utrzymywał kontakty z polskim konsulem. Jako, że w roku 1939 został aresztowany przez Niemców, UB podejrzewało, że miało to związek z jego współpracą z władzami polskimi. Po powrocie do Polski pełnił funkcję burmistrza Złotowa, z której został w 1948 roku usunięty ze względu na „wrogi stosunek do obecnej rzeczywistości”. Poddany dalszemu rozpracowaniu w związku z utrzymywaniem kontaktów z osobami, które do 1939 roku współpracowały bądź kontaktowały się z Konsulem RP w Pile. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Akta śledztwa Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu dotyczące byłego landrata w Złotowie, podejrzanego o prześladowanie w polskiej ludności zamieszkałej na terenie powiatu złotowskiego. Śledztwo, prowadzone w latach 1967-1975, umorzono ze względu na brak dostatecznych dowodów do wszczęcia postępowania karnego. Jan Kocik występuje w sprawie jako świadek zeznający na okoliczność pobytu w obozie koncentracyjnym i działalności landrata w Złotowie w 1939 roku. IPN Sz 418/11 (S 6/67, Sn 6/8/69).
Materiały stanowią ankiety Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce oraz Okręgowej Komisji Badania Hitlerowskich w Warszawie, zebrane w latach 1968-1972. Jan Kocik występuje w nich zarówno jako świadek w sprawach dot. innych prześladowanych, jak i osoba poszkodowana. Przed wojną był członkiem Związku Polaków w Niemczech. Został aresztowany 25.08.1939 przez Gestapo na i wysłany do obozu w Sachsenhausen. IPN BU 2448/422 (Zh III/31/35/68)
Teczka zagadnieniowa dotycząca Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie (Członkowie Wywiadu). Materiały zawierają m. in. wykazy byłych pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego WP, raporty dot. rozpracowania obiektowego krypt. "Targowica", charakterystyki spraw ewidencyjno-obserwacyjnych prowadzonych przez jednostki terenowe w kraju. Jan Kocik występuje jako b. członek Związku Polaków w Niemczech, aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym. Z informacji zawartych w aktach wynika, że był figurantem sprawy operacyjnej prowadzonej przez PDdSBP w Złotowie. IPN BU 00231/197 t. 1-2 (1061/IV/1, 1061/d/1).
Jan Kocik był rozpracowywany przez organy bezpieczeństwa w Złotowie w latach 1955-1957 w ramach sprawy ewidencyjno-obserwacyjnej jako podejrzany o współpracę z II Oddziałem Sztabu Generalnego przed II Wojną Światową oraz w związku z podejmowaniem "wrogiej działalności" po jej zakończeniu. Materiały o sygn. 1039/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Jan Kocik figurował w materiałach 836/d. Były to akta dotyczące rozpracowania KPP i KPZU w okresie przedwojennym. Akta złożono w archiwum w 1959 roku. Materiałów 836/d brak.
.