Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 21-05-2021 09:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Aleksander
Nazwisko: Kwaśniewski
Miejsce urodzenia: Białogard
Data urodzenia: 15-11-1954
Imię ojca: Zdzisław
Imię matki: Aleksandra
Dodatkowe informacje:

W PZPR od 1977 r., ukończył szkołę średnią w Białogardzie, w 1978r. Wydział Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Działacz SZSP (m.in. 1976-1977 przewodniczący Rady Uczelnianej UG, 1977-1979 wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku, członek Komitetu Wykonawczego Rady Naczelnej, 1979-1980 kierownik Wydziału Kultury Zarządu Głównego), dziennikarz (m.in. w latach 1981-1984 redaktor naczelny "ITD", 1984-1985 redaktor naczelny "Sztandaru Młodych"). Od 1988r. przewodniczący Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Źródła: IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 385.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Minister-Członek Rady Ministrów ds. Młodzieży Warszawa 12-11-1985 24-10-1987 IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s.151, 153, 385.
Przewodniczący Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej Warszawa 10-1987 06-1990 IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s.236, 385.
Minister Minister-Członek Rady Ministrów Warszawa 14-10-1988 1-08-1989 IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s.155, 156, 385.
Przewodniczący Komitet Społeczno-Polityczny Rady Ministrów Warszawa 14-10-1988 1-08-1989 IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 214, 385.
Członek Prezydium Rządu Warszawa 17-10-1988 1-08-1989 IPN 575/9-t.1, IPN BU 01210/25; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 156, 385.
.