Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-11-2024 08:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jerzy Stanisław
Nazwisko: Brzozowski
Miejsce urodzenia: Lublin
Data urodzenia: 24-10-1926
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Oświadczenie złożone 11.03.1947 przez Jerzego Brzozowskiego przed Komisją Ujawnieniową przy PUBP w Sopocie. Należał do AK, ROAK (Ruch Oporu Armii Krajowej) i OS przy ROAK w obwodzie Lublin, rejon Biała Podlaska. Pełnił funkcje strzelca i celowniczego erkaemu. Używał pseudonimów „Wątroba” i „Gryf”. Do AK wstąpił wprowadzony przez kaprala pseud. „Lech” w marcu 1943. Został przydzielony do oddziału KP pod dowództwem porucznika pseud. „Kozioł”. W marcu 1944 wraz z całym oddziałem wstąpił do DP 34 pp AK pod dowództwem „Zenona”. W oddziale był do czasu rozwiązania w sierpniu 1944. W tym czasie został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Majdanek w Lublinie. Po zwolnieniu udał się do Białej Podlaskiej i utrzymywał kontakt z „Florianem” - dowódcą grupy dywersyjnej. W marcu 1945 wstąpił ponownie do oddziału OP 34 pp. W lipcu oddział zmienił nazwę na OS –„ Oddział Samoobrony”. Na początku sierpnia 1945 oddział został rozwiązany. W obawie przed aresztowaniem wyjechał do Gdańska. Na Boże Narodzenie 1945 wyjechał do rodziców do Białej Podlaskiej, gdzie został zatrzymany przez UB. Po przesłuchaniu został zwolniony. W czasie okupacji brał udział trzy razy w akcji wysadzania pociągów, w starciach z obławami i w akcji na gestapo w Białej Podlaskiej. Po okupacji brał udział w wielu akcjach, m.in. w ataku na więzienie w Białej Podlaskiej w celu uwolnienia więźniów politycznych, w starciach z UB i MO, z obławą wojskową. IPN Gd 0027/4 (14/II), IPN Gd 00118/7-8 (14/2) mikrofilm.
Ankiety sporządzone przez Wydział "C" KW MO w Gdańsku, dotyczące członków organizacji niepodległościowych i dezerterów z Wojska Polskiego ujawnionych na podstawie amnestii z 1947 roku. Wśród nich znajduje się ankieta Jerzego Brzozowskiego, członka Armii Krajowej-ROAK. IPN Gd 0046/83 t. 3 (130/2).
.