Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Tołłoczko
Miejsce urodzenia: Saratów
Data urodzenia: 04-09-1915
Imię ojca: Józef
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zagadnieniowa MBP/MSW w Warszawie dotycząca Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Członkowie Wywiadu. Materiały zawierają m.in. wykazy byłych pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego WP, raporty dot. rozpracowania obiektowego krypt. "Targowica", charakterystyki spraw ewidencyjno-obserwacyjnych prowadzonych przez jednostki terenowe w kraju. Julian Kruczek jest wymieniony w materiałach jako przedwojenny oficer żandarmerii, utrzymujący kontakty z Oddziałem II. Józef Tołłoczko występuje w materiałach jako przedwojenny absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy, nauczyciel w szkole w Baranowiczach do 1939 roku, który posiadał związki z polskim kontrwywiadem. Po wybuchu wojny służył w Armii Andersa, awansując do stopnia porucznika. Do Polski powrócił w 1947 roku, gdzie UB objęło go rozpracowaniem. IPN BU 00231/197 t. 1, IPN BU 01355/189 (1061/IV/1, 1061/d/1).
Materiały stanowią akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. W materiałach Józef Tołłoczko występuje jako osoba inwigilowana ze względu na swoje związki z przedwojennym polskim wywiadem i udział w rozpracowaniu KPP. W 1939 roku został powołany do wojska. W czasie wojny przebywał w ZSRR, gdzie wraz z Armią Andersa brał udział w walkach we Włoszech. Do Polski powrócił w roku 1947 z Anglii. Z ustaleń UB wynikało, że ww. przejawiał zainteresowanie sprawami wojskowymi oraz posiadał broń palną. Charakteryzowany jako osoba wrogo ustosunkowana do PRL. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Józef Tołłoczko był w latach 1956-1957 rozpracowywany (m.in. przez przez Wydz. II WUdsBP Koszalin) jako osoba, która w latach 1937-1939 miała związki z polskim wywiadem, a w czasie II Wojny Światowej służyła w Armii Andersa w stopniu porucznika. Materiały o sygn. 859/II zniszczono w 1989 roku. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
.