Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 28-02-2024 09:57

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Sergiusz
Nazwisko: Romanowski
Miejsce urodzenia: Uściuług
Data urodzenia: 16-12-1927
Imię ojca: Jan
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta Rozpracowana Obiektowego (RO) krypt. „Targowica” prowadzonego kolejno przez WUBP Szczecin, Wydz. I WUBP Koszalin i Wydz. II WUds.BP Koszalin w latach 1949-1956. W ramach sprawy inwigilowano oficerów, pracowników i współpracowników Oddziału II Sztabu Generalnego II RP i II Oddziału Armii Andersa, a także inne osoby związane z przedwojennym wojskiem i władzą w Polsce (tzw. "dwójkarzy") zamieszkałe na terenie woj. koszalińskiego. Sergiusz Romanowski był rozpracowywany w ramach ww. sprawy jako osoba podejrzewana o to, że weszła w kontakt z zachodnimi służbami i została po wojnie przerzucona do Polski w celu prowadzenia działalności wywiadowczej. Sergiusz Romanowski został w 1942 roku wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe, a do Kraju powrócił dopiero w roku 1949. IPN Sz 00102/78 t. 1-5 (238/IV).
Rozpracowywany przez PUds.BP/ KWMO w Słupsku w latach 1955-1956 w ramach Sprawy Agenturalnego Sprawdzenia o numerze 117/55. Brak szczegółów dotyczących sprawy, akta zostały zniszczone. Zachował się jedynie zapis ewidencyjny. Materiały o sygn. 571/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie zapisów ewidencyjnych.
.