Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bolesław
Nazwisko: Kłębucki
Miejsce urodzenia: Dorobna Wola pow. Opoczno
Data urodzenia: 27-09-1925
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Bolesław Kłębucki pseudonim "Lis", w latach 1944-1946 mieszkaniec wsi Dorobna Wola pow. Opoczno i członek konspiracyjnej grupy NSZ-AK, a następnie Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), figuruje w aktach śledczych UB z PUBP w Opocznie oraz w aktach prokuratorskich z lat 1946-1966 (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia). Bolesław Kłębucki był objęty śledztwem UB od dnia jego zatrzymania przez UB z PUBP w Opocznie, tj. od 8 stycznia 1946. Był podejrzany o "przynależność do bandy >Wilka<", tj. do zbrojnego oddziału niepodległościowego KWP pod dowództwem Tadeusza Bartosika pseud. "Wilk" - w okresie od jesieni 1945 do stycznia 1946, a także między innymi o "nielegalne posiadanie broni", udział w zbrojnych napadach na członków i współpracowników komunistycznej PPR i MO, na urzędników gminnych oraz o branie udziału w innych akcjach "terrorystyczno-rabunkowych". Akta te zawierają między innymi: "arkusz informacyjny" UB dot. Bolesława Kłębuckiego pseudonim "Lis", różne pisma, protokoły zatrzymań i rewizji sporządzone w PUBP w Opocznie, protokoły przesłuchań, w tym protokół przesłuchania Bolesława Kłębuckiego datowany 12 stycznia 1946 i 13 stycznia 1946. IPN Ki 013/127 (158/III), IPN Ki 027/106/D (158/3) mikrofilm.
Bolesław Kłębucki pseudonim "Lis" figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia) w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Kielcach z roku 1979 zatytułowanym "Charakterystyka nr 199 bandy terrorystyczno-rabunkowej nielegalnej organizacji >KWP< pod dowództwem Tadeusza Bartosika ps. >Wilk<". Ta charakterystyka dot. partyzanckiego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem Tadeusza Bartosika "Wilka", który walczył z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów opoczyńskiego, koneckiego i piotrkowskiego w latach 1945-1947. W kwestionariuszu osobowym dot. Bolesława Kłębuckiego pseudonim "Lis" zapisano między innymi, że ww. mieszkaniec wsi Dorobna Wola pow. Końskie to członek AK w okresie okupacji niemieckiej i "od lipca 1945 r. do 27 lutego 1946 r. członek bandy terrorystyczno-rabunkowej na terenie powiatów opoczyńskiego i koneckiego". Zapisano, że Bolesław Kłębucki pseudonim "Lis" dokonał kilku "napadów terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku" na instytucje państwowe, na urząd gminny i urzędników gminnych w Żarnowie pow. Opoczno (w dniu 5 stycznia 1946) i "na osoby prywatne" (tj. głównie na członków PPR, ORMO i współpracowników komunistycznych władz). Zapisano także, że w dniu 6 stycznia 1946 Bolesław Kłębucki (wówczas 20-letni) został "aresztowany i osadzony w więzieniu w Końskich, skąd dnia 21 lutego 1946 r. dopuścił się ucieczki razem z innymi więźniami [po zabiciu i rozbrojeniu więziennego strażnika]. Dnia 22 lutego 1946 r. wspólnie z innymi [uciekinierami z więzienia] brał udział w napadzie na posterunek MO w Chełstach pow. Opoczno, rabując kilka sztuk broni maszynowej, amunicję i sorty mundurowe funkcjonariuszy MO (...). Dnia 23 lutego 1946 r. we wsi Ruszenice gm. Machory pow. Opoczno brał udział w zbrojnej akcji przeciwko plutonowi szturmowemu MO, w czasie której zostali zastrzeleni przez bandę dwaj funkcjonariusze MO (...), którzy ścigali bandę. Dnia 27 lutego 1946 r. w pościgu za zbiegłymi z więzienia bandytami przez funkcjonariuszy MO i UB w bliżej nie podanych okolicznościach został zabity". IPN Ki 022/138, IPN BU 0173/140 (Charakterystyka nr 199, p. 118).
.