Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Henryk
Nazwisko: Gradzik
Miejsce urodzenia: ZAMOŚĆ
Data urodzenia: 16-07-1925
Imię ojca: Adam
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:

W okresie od 12.12.1944 do 30.01.1960 oraz od 12.01.1987 do 17.04.1989 służba w Wojsku Polskim. Od 19.07.1945 do 8.01.1946 bierze czynny udział w likwidacji „band” UPA – wykazując przy tym osobiste męstwo i odwagę (IPN BU 2174/6831, k. 30). Od 30.01.1960 do 14.12.1960 oddelegowany do Polskiej Delegacji w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Od 27.01.1965 do 20.12.1968 attache wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadzie PRL w Brukseli. Od 1.09.1970 do 24.11.1971 skierowany z Zarządu II Sztabu Generalnego WP w ramach rotacji na praktykę jako szef w Oddziale II Sztabu Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Od 17.01.1972 do 19.03.1972 Wyższy Akademicki Kurs w Akademii Sił Zbrojnych ZSRR. Od 13.06.1974 do 30.12.1974 wyznaczony na dowódcę zmiany Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej w Doraźnych Siłach Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie. Od 3.12.1975 do 1.10.1979 attache wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadzie PRL w Rzymie, wcześniej odbył przeszkolenie w Oddziale Attachatów Wojskowych. W 1985 oddelegowany do Nikaragui w charakterze polskiego eksperta rządowego do opracowania koncepcji strefy zdemilitaryzowanej na pograniczu nikaraguańsko-kostarykańskim.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
Z II SG WP WARSZAWA JEDNOSTKA WOJSKOWA NR 2000 ODDELEGOWANY - 30-01-1960
IPN BU 2174/6831, IPN BU 0305/55, IPN BU 0305/335 1840/94/660, 6321/88/12, 6931/91/9 akta osobowe
MON WARSZAWA BRAK SŁUŻBA POZA ORGANAMI BEZPIECZEŃSTWA - 15-12-1960
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ III, WYDZIAŁ II STARSZY POMOCNIK SZEFA - 01-02-1961
OS Z II SG WP WARSZAWA BRAK DANYCH SŁUCHACZ - 15-10-1962
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY, MORSKI I LOTNICZY - 27-01-1965
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ VI, WYDZIAŁ II SZEF - 21-12-1968
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ V, WYDZIAŁ III SZEF - 01-02-1970
MON WARSZAWA BRAK SŁUŻBA POZA ORGANAMI BEZPIECZEŃSTWA - 01-09-1970
Z II SG WP WARSZAWA GRUPA DYSPOZYCYJNA BRAK DANYCH - 25-11-1971
Z II SG WP WARSZAWA BRAK DANYCH P.O. STARSZEGO INSPEKTORA - 20-03-1973
Z II SG WP WARSZAWA BRAK DANYCH STARSZY INSPEKTOR - 01-04-1973
Z II SG WP WARSZAWA BRAK ZASTĘPCA SZEFA - 12-02-1974
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ODDELEGOWANY - 16-09-1975
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY, MORSKI I LOTNICZY - 03-12-1975
MON WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA SZTABU GENERALNEGO WP - 02-10-1979
Z II SG WP WARSZAWA BRAK ZASTĘPCA SZEFA DS. ROZPOZNANIA WOJSKOWEGO płk 25-10-1979 11-01-1987