Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Pękało
Miejsce urodzenia: Siemiatycze
Data urodzenia: --1923
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Pękało pseud. "Brzask" występuje, wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach UB z WUBP w Białymstoku zatytułowanych "Meldunki sytuacyjne Wydziału III Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku do Departamentu III MBP w Warszawie za rok 1947". Stanisław Pękało pseud. "Brzask" figuruje w meldunku datowanym 24 czerwca 1947 i informującym Dep. III MBP, że "dnia 21 czerwca 1947 r. na podstawie danych agenta >Piano< została przeprowadzona operacja w rejonie wsi Granne, gdzie miała się odbyć koncentracja pododdziałów bandy >Młota<. W wyniku operacji zostali zabici: 1/ Stanisław Pękało pseud. >Brzask< - w stopniu porucznika, komendant konspiracyjnej siatki bandy >Młota< na powiat Bielsk Podlaski. 2/ Leszczyński Jan ps. >Skowronek<, członek PAS-u NZW na powiat Wysokie Maz. (...)". IPN Bi 045/760 (39/21).
Stanisław Pękało pseud. "Brzask" występuje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach Wojewódzkiego Komitetu Bezpieczeństwa w Białymstoku z roku 1947. Akta te zawierają przede wszystkim rozkazy, meldunki sytuacyjne i operacyjne jednostek KBW i MO podległych ww. Komitetowi. Stanisław Pękało pseud. "Brzask" figuruje m.in. w meldunku szefa sztabu KBW w Białymstoku datowanym 24 czerwca 1947 i informującym Wojewódzki Komitet Bezpieczeństwa, że "w wyniku przeprowadzonej operacji w rejonie wsi Granno (...) został zabity komendant konspiracyjnej siatki NZW pseud. >Brzask< oraz dwóch dowódców drużyn bandy >Młota<". IPN Bi 045/904 (42/14).
Stanisław Pękało pseud. "Brzask" występuje, wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach UB z WUBP w Białymstoku zatytułowanych "Meldunki Szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku do Gabinetu Ministra Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie za 1947 r.". Stanisław Pękało pseud. "Brzask" figuruje w meldunku datowanym 21 czerwca 1947 i informującym MBP, że tego dnia "na podstawie danych agentury została przeprowadzona operacja w rejonie wsi Granne, w jej wyniku zostali zabici: 1/ Stanisław Pękało pseud. >Brzask< - komendant konspiracyjnej siatki bandy >Młota< na powiat Bielsk Podlaski 2/ Leszczyński Jan ps. >Skowronek<, członek PAS-u NZW na powiat Wysokie Maz.". IPN Bi 045/496 (28/18).
Stanisław Pękało pseud. "Brzask" występuje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1982 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do charakterystyki nr 2". Ta charakterystyka (opracowana na podstawie akt UB z lat 40. i 50.) dot. oddziałów VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej - walczących z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1952 na terenach powiatów Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe partyzantów i ich współpracowników. W kwestionariuszu dot. Stanisława Pękało pseud. "Brzask" zapisano między innymi, że ww. "członkiem bandy >Młota< był od 1945 r. Ostatnio pełnił funkcję komendanta siatki na powiat Bielsk Podlaski. Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych i zamachach na funkcjonariuszy UB, MO i wojska. Działał na terenie pow. Bielsk Podlaski. Dnia 21 V 1947 r. został zabity przez grupę operacyjną [UB-KBW] we wsi Granne gm. Siemiatycze powiat Bielsk Podlaski". IPN Bi 019/25 (1/24) t. 2, IPN BU 0177/2 (Charakterystyka nr 2, p. 97).
.