Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Eryk
Nazwisko: Matuszczyk
Miejsce urodzenia: Przedmość gm. Praszka pow. Wieluń
Data urodzenia: 30-06-1926
Imię ojca: Brak danych
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Eryk Matuszczyk pseud. "Kozak" figuruje jako mieszkaniec wsi Przedmość gm. Praszka pow. Wieluń i jako "członek bandy >Babinicza<" w materiałach KM MO w Łodzi z lat 1946-1949 zatytułowanych "Materiały dotyczące zabójstw funkcjonariuszy MO i UB przez bandy w latach 1946-1949 na terenie powiatu Wieluń". Materiały te zawierają między innymi: sprawozdania z milicyjnych dochodzeń, protokoły przesłuchań świadków zdarzeń, służbowe notatki i telefonogramy MO, szkice sytuacyjne dot. okoliczności zastrzelenia funkcjonariuszy MO i UB przez oddziały KWP (m.in. pod dowództwem "Błyskawicy", "Babinicza", "Drzymały" i "Rudego"), zapisy dot. działalności MO i ORMO na terenie pow. wieluńskiego. Eryk Matuszczyk figuruje m.in. w sprawozdaniu komendanta MO w Praszce dot. okoliczności zastrzelenia przez Eryka Matuszczyka komendanta posterunku MO w Gorzowie podczas jego próby wylegitymowania i zatrzymania Eryka Matuszczyka w wagonie kolejowym w dniu 9 listopada 1946. Figuruje także w zeznaniach świadków zdarzeń dot. okoliczności ucieczki 20-letniego Eryka Matuszczyka ze stacji kolejowej w Praszce, następnie okoliczności postrzelenia go i ujęcia przez funkcjonariuszy MO - w odległości ok. 250 m od stacji kolejowej w Praszce. A także w zeznaniach świadków dot. krótkich wypowiedzi rannego i ujętego Eryka Matuszczyka oraz śmierci ww. partyzanta KWP w szpitalu w Wieluniu w dniu 10 listopada 1946 w godzinach rannych (akta na str. 19-40). IPN Ld PF10/530 t. 1 (618/X).
Eryk Matuszczyk pseud. "Kozak" figuruje jako "członek bandy >Babinicza<" (wraz z kilkoma innymi członkami i współpracownikami antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego) w materiałach dochodzeniowych i śledczych KM MO w Łodzi z lat 1946-1947 dotyczących okoliczności zastrzelenia i postrzelenia kilku funkcjonariuszy MO na terenie powiatu Wieluń w roku 1946. Materiały te zawierają między innymi sprawozdania z milicyjnych dochodzeń. Eryk Matuszczyk figuruje m.in. w sprawozdaniu referenta KP MO w Wieluniu dot. okoliczności zastrzelenia przez Eryka Matuszczyka komendanta posterunku MO w Gorzowie (podczas jego próby wylegitymowania i zatrzymania Eryka Matuszczyka w wagonie kolejowym na stacji kolejki wąskotorowej w Praszce w dniu 9 listopada 1946). A także dot. okoliczności ucieczki Eryka Matuszczyka z ww. stacji w Praszce, następnie postrzelenia go i ujęcia przez funkcjonariuszy MO. W tym sprawozdaniu zapisano także między innymi, że przy rannym i ujętym Eryku Matuszczyku "znaleziono opaskę biało-czerwoną z napisem K.W.P. co znaczy Konspiracyjne Wojsko Polskie". IPN Ld 094/96 (0962/II-m, 0-81).
Eryk Matuszczyk pseud. "Kozak" występuje jako mieszkaniec wsi Przedmość gm. Praszka pow. Wieluń i jako "członek bandy >Babinicza<" (wraz z kilkudziesięcioma innymi członkami i współpracownikami antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego) w materiałach operacyjnych UB z PUBP w Wieluniu z lat 1946-1950 zatytułowanych "Akcje i operacje przeciwko KWP >Murata<". Na stronach 69-70 ww. akt zapisano między innymi, że Eryk Matuszczyk w kwietniu 1946 "wciągnął do organizacji KWP" dwóch innych mieszkańców wsi Przedmość gm. Praszka pow. Wieluń: Józefa Kurdysia pseud. "Grzmot" (syna Aleksandra, ur. 08.09.1918) oraz Stefana Kozłowskiego (syna Stanisława, ur. 29.09.1915). IPN Ld PF10/719 (946/X) t. 2.
Eryk Matuszczyk pseud. "Kozak" figuruje wraz z wieloma innymi żołnierzami Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim w latach 1945-1949, opracowanie nr 279, Łódź 1978". To opracowanie obejmuje głównie kwestionariusze osobowe kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP, w tym krótki kwestionariusz Eryka Matuszczyka. W kwestionariuszu dot. Eryka Matuszczyka pseud. "Kozak" zapisano między innymi, że ww. "będąc członkiem nielegalnej organizacji KWP brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku na mienie państwowe i prywatne". IPN Ld 030/279 t. 5 ( 1506/X).
.