Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Nowicki
Miejsce urodzenia: Chorzów pow. Mołodeczno woj. wileńskie
Data urodzenia: 09-02-1922
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Józef Nowicki pseud. "Cygan", mieszkaniec wsi Wólka Skotnicka pow. Końskie i żołnierz AK w latach 1944-1945, figuruje w aktach śledczych UB z PUBP w Opocznie oraz w aktach prokuratorskich z roku 1946 - wraz z kilkoma innymi byłymi żołnierzami AK. Józef Nowicki był objęty śledztwem UB od dnia jego zatrzymania przez MO i UB, tj. od 10 marca 1946. Był podejrzany i następnie oskarżony o "przynależność do bandy >Wilka<", tj. do zbrojnego oddziału byłych żołnierzy AK pod dowództwem Tadeusza Bartosika pseud. "Wilk" - w okresie od wiosny 1945 do marca 1946. A także między innymi o "nielegalne posiadanie broni palnej", w tym dwóch pistoletów maszynowych i karabinu, o udział w kilku zbrojnych "napadach terrorystyczno-rabunkowych", w tym na komunistyczne spółdzielnie i młyny. Akta te zawierają między innymi różne pisma, protokoły zatrzymań i protokoły rewizji sporządzone w PUBP w Opocznie, materiały UB i prokuratury dot. przebiegu śledztwa, w tym służbowe notatki UB, a także protokoły przesłuchań kilku osób "podejrzanych" i kilkunastu świadków, w tym protokoły przesłuchań Józefa Nowickiego datowane 20 marca 1946 i 25 kwietnia 1946. Zawierają też akt oskarżenia i odpis wyroku Sądu Okręgowego w Radomiu - Wydziału dla spraw doraźnych z dnia 29.04.1946. Wyrokiem tego komunistycznego sądu Józef Nowicki (wówczas 24-letni) został skazany na karę śmierci i "utratę praw na zawsze". Do ww. akt załączono protokół wykonania kary śmierci na Józefie Nowickim dn. 2 maja 1946 o godz. 16.25 w więzieniu w Piotrkowie Trybunalskim. IPN Ki 013/1071 (1351/III).
Józef Nowicki pseud. "Cygan" figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego zbrojnego podziemia) w opracowaniu KW MO w Kielcach z roku 1979 zatytułowanym "Charakterystyka nr 199 bandy terrorystyczno-rabunkowej nielegalnej organizacji KWP pod dowództwem Tadeusza Bartosika ps. >Wilk<". Ta charakterystyka dot. partyzanckiego oddziału pod dowództwem Tadeusza Bartosika, który walczył z komunistycznymi okupantami kraju na terenach powiatów opoczyńskiego, koneckiego i piotrkowskiego w latach 1945-1947. W kwestionariuszu osobowym dot. Józefa Nowickiego pseud. "Cygan" zapisano między innymi, że ww. mieszkaniec wsi Wólka Skotnicka pow. Końskie i żołnierz AK w latach okupacji niemieckiej "od lipca 1945 r. do chwili aresztowania, tj. do 27 lutego 1946 r., był członkiem bandy terrorystyczno-rabunkowej na terenie powiatów Końskie i Opoczno". Zapisano także, że Józef Nowicki między innymi "będąc członkiem bandy dnia 5 stycznia 1946 r. dokonał napadu terrorystyczno-rabunkowego na urząd Gminy Żarnów i mieszkanie sekretarza tej gminy (...). Bandyci zniszczyli wszystkie dokumenty i pieczątki gminy, zrabowali mienie sekretarza gminy oraz 5.560 zł gotówki z kasy gminy i jedną maszynę do pisania". IPN Ki 022/138, IPN BU 0173/140 (Charakterystyka nr 199, p. 118).
.