Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Zaniewski
Miejsce urodzenia: Łady Borowe pow. Łomża
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Tomasz
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" figuruje jako 23-letni mieszkaniec wsi Łady Borowe pow. Łomża i jako "nieujawniony członek bandy >Roli<", tj. partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola", w aktach operacyjnych UB z PUBP w Łomży i WUBP w Białymstoku z lat 1946-1952 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa krypt. "Nil-3" (wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Sprawa ta dotyczyła rozpracowania i likwidacji członków Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) podległych Komendzie Powiatowej NZW krypt. "Łaba"/ "Podhale" i kilku jej zbrojnych oddziałów - walczących z komunistycznymi okupantami kraju na terenach pow. Łomża i pow. Ostrów Mazowiecka w latach 1945-1951. Akta te zawierają m.in. wykaz członków oddziału >Roli< i członków oddziału NZW pod dowództwem ppor. Henryka Jastrzębskiego pseud. "Zbych", w tym Tadeusza Zaniewskiego pseud. "Dąb". IPN Bi 011/14 t. 3 (155/IV/d-e).
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" figuruje jako "aktywny członek bandy >Roli<", tj. partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola" (wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w materiałach operacyjnych i kontrolno-operacyjnych UB z WUBP w Białymstoku z lat 1947-1952 oznaczonych sygn. 161/IV/I. Materiały te obejmują przede wszystkim sprawozdania i raporty powiatowych jednostek UB z rozpracowania i likwidacji kilku partyzanckich oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), w tym oddziału pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola". Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" występuje w tych aktach m.in. jako jeden z kilkunastu figurantów rozpracowania "byłego aktywu bandy >Roli<" (rozpracowania z roku 1951 i 1952). Na str. 115 ww. akt zapisano między innymi, że Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" w "bandzie >Roli< pełnił funkcję RKM-isty". IPN Bi 011/23 (161/IV/I) t. 1.
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" występuje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) w aktach sądowych z lat 1947-1956. Te akta Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku dot. sprawy karnej prowadzonej przeciwko Stanisławowi Saniewskiemu pseud. "Kruk"/ "Wierzba" (synowi Aleksandra, ur. 23.05.1928). Akta te zawierają m.in. kilkanaście fotografii przedstawiających kilkunastu żołnierzy i współpracowników Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Na str. 123-124 akt zamieszczono fotografię umundurowanego i uzbrojonego Tadeusza Zaniewskiego pseud. "Dąb" i jej opis. Zapisano tam między innymi, że ww. "zamieszkiwał w Ładach Borowych i do miesiąca września 1946 r. pracował na kolei. Chodzi w bojówce >Roli< [tj. partyzanckiego oddziału NZW pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola"]". Niżej zapisano, że Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąb" został "zabity w dniu 23 stycznia 1947 r. we wsi Rykacze w gminie Długobórz przez funkcjonariuszy MO z posterunku Zambrów". IPN Bi 212/1535 (Sr. 331/47).
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąbek" figuruje w materiałach operacyjnych Komendy Wojewódzkiej MO w Białymstoku z roku 1948 zarejestrowanych jako "Meldunki z wydarzeń z terenu powiatu Łomża". Figuruje jako mieszkaniec wsi Łady Borowe pow. Łomża i jako "członek bandy NZW", który został "zabity w dniu 30 sierpnia 1948 r." podczas operacji grupy MO i UB na terenie gminy Puchały pow. Łomża. IPN Bi 030/48 (149).
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąbek" występuje w aktach sądowych i śledczych Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku z lat 1948-1949. Są to akta w sprawie karnej przeciwko pojmanemu przez UB dn. 17 grudnia 1948 partyzantowi Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) Janowi Grabowskiemu pseud. "Wolny" (ur. 16.10.1924). Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąbek" figuruje w wykazie PUBP w Łomży datowanym 10 marca 1949 i dot. już zabitych partyzantów NZW, którzy "w związku z tym nie mogą być przesłuchani w sprawie" Jana Grabowskiego pseud. "Wolny". IPN Bi 212/2616 (Sr. 260/49) t. 1.
Tadeusz Zaniewski pseud. "Dąbek" syn Tomasza występuje w aktach Wydziału "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1979 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe i karty na czyn przestępczy do charakterystyki nr 50". To opracowanie dot. antykomunistycznej organizacji zbrojnej Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i kilku jej partyzanckich oddziałów, w tym oddziału pod dowództwem sierż. Henryka Gawkowskiego pseud. "Rola", który walczył z komunistycznymi okupantami kraju na terenach pow. Łomża i pow. Ostrów Mazowiecka w latach 1945-1947. W kwestionariuszu dot. Tadeusza Zaniewskiego pseud. "Dąbek" (w tomie 6) zapisano między innymi, że ww. "po wyzwoleniu na terenie powiatu łomżyńskiego należał do reakcyjnej nielegalnej organizacji NZW, w której pełnił funkcję dowódcy plutonu. Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. W dniu 30.08.1948 r. w czasie operacji we wsi Bacze Suche w gminie Puchały pow. Łomża został zabity przez grupę operacyjną [MO i UB]". IPN Bi 019/92 t. 6 (2/39).
.