Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Irena
Nazwisko: Rybczyńska-Holland
Nazwisko rodowe: Rybczyńska
Miejsce urodzenia: Łuck
Data urodzenia: 20-04-1925
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Teofila
Znany/a też jako:
Irena Rybczyńska-Hollandowa

Irena Holland-Rybczyńska

Dodatkowe informacje:

W PZPR od czerwca 1950 r. dziennikarz. Okres okupacji spędziła w Jeziornie Fabrycznej koło Warszawy, tam zaangażowała się w konspirację (Armia Krajowa) oraz ukończyła, na tajnych kompletach, Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Warszawie w roku 1944. Po wojnie najpierw uczyła w wiejskiej szkole, następnie w listopadzie 1945 r. rozpoczęła studia w Warszawie, najpierw na Uniwersytecie Warszawskim, potem na Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych, ostatecznie ukończyła Studium Zaoczne Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w Warszawie, dyplomem z dnia 27.01.1955 r. równocześnie z rozpoczęciem studiów zatrudniła się w Naczelnym Komitecie Wykonawczym Stronnictwa Ludowego, była Kierownikiem Kancelarii Ogólnej oraz sekretarką Sekretarza Generalnego NKW Antoniego Korzyckiego. W miejscu pracy wstąpiła w szeregi SL oraz do Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici". W 1946 r. uczestniczyła w organizowaniu Krajowego Komitetu Demokratyzacji „Wici” [!] i związała się z organem prasowym komitetu „Wolna Gromada”, początkowo jako redaktor działu politycznego od grudnia 1947 r. jako p.o. redaktora naczelnego. Uczestniczka zjazdu zjednoczeniowego organizacji młodzieżowych we Wrocławiu w 1948 r., tam wybrana do Rady Naczelnej Związku Młodzieży Polskiej. Z chwilą powstania ZMP mianowana redaktorem naczelnym nowego pisma dla młodzieży wiejskiej, tygodnika „Nowa Wieś". W okresie luty 1949 - luty 1950 zatrudniona w Redakcji Programowej Polskiego Radia, na stanowiskach od redaktora do kierownika Redakcji Audycji Oświatowych dla Dorosłych. Od lutego 1950 ponownie redaktor naczelny tygodnika „Nowa Wieś”, odwołana w 1968 r.
Źródło: Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 3354, s. 1, 2-5, 12-15, 25.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa POP przy prasie młodzieżowej Warszawa PZPR 1953 1955 Archiwum Akt Nowych Centralna Kartoteka KC PZPR 3354, s. 13-15.
.