Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zbigniew Wacław
Nazwisko: Grotnik
Miejsce urodzenia: Szczecin
Data urodzenia: 01-01-1951
Imię ojca: Wacław
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta prokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Szczecinie w sprawie „nielegalnych demonstracji ulicznych zorganizowanych 1 maja 1983 r.”. dotyczące osób odpowiedzialnych za zamieszki zorganizowane z racji próby zdelegalizowania NSZZ Solidarność. Materiały w szczególności zawierają protokoły zeznań uczestników złapanych podczas demonstracji. Zbigniew Grotnik 7.07.1983 złożył zeznania, w których podczas przesłuchania przyznał się do uczestnictwa w pochodzie z racji tego, iż sam był robotnikiem. Za udział w protestach został ukarany grzywną o wysokości 5 tys. złotych. IPN Sz 20/9 (II Ds.30/83).
Akta prokuratora Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie karnej z 1984 roku dotyczące grupy odpowiedzialnej za wydruk ulotek o brzmieniu antyrządowym. Materiały w szczególności zawierają protokoły przesłuchań świadków. Zbigniew Grotnik oskarżony został o posiadanie oraz kolportaż ulotek i wydawnictw antyrządowych. W procesie przesłuchań pozwany również został o członkostwo w ugrupowaniu SPP. Sz 20/18 t. 1 (II Ds.6/84).
Zbigniew Grotnik został zatrzymany 31.08.1982 przez KWMO Szczecin w sprawie zamieszek na ulicy Staromłyńskiej. Oskarżony został o działanie antypaństwowe oraz rzucanie kamieniami do funkcjonariuszy MO. Wpis na podstawie dokumentacji ewidencyjnej.
Zbigniew Grotnik był w okresie 2.07.1981 - 11.01.1983 rozpracowywany przez Wydz. V KWMO w Szczecinie w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS), dotyczącej prowadzenia przez niego kolportażu "ulotek o antypaństwowej treści". Sprawę zakończono po przeprowadzeniu przez SB tzw. rozmowy ostrzegawczej, a jej akta złożono do archiwum pod sygn. 14352/II. Materiały o sygn. 14352/II zostały zniszczone. Wpis na podstawie materiałów kartoteczno-ewidencyjnych.
.