Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-07-2024 08:29

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Gołaszewski
Miejsce urodzenia: Winna Poświętne pow. Bielsk Podlaski
Data urodzenia: 24-09-1913
Kraj urodzenia: + 1948
Imię ojca: Jan
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego podziemia) w aktach UB z WUBP w Białymstoku z lat 1945-1956 zarejestrowanych jako "wykazy członków" różnych niepodległościowych organizacji, w tym AK, AKO, WiN i NSZ. Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" występuje w tych materiałach UB jako "członek AK" i w roku 1944 dowódca Kedywu w obwodzie AK Bielsk Podlaski w stopniu porucznika. IPN Bi 033/106.
Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" figuruje w aktach MBP z roku 1945 i 1946 zatytułowanych "Kartoteka osób ujawnionych" i "kartoteka pomocnicza". Zapisano w nich między innymi, że Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" vel Jan Korzeniewski, syn Jana i Anny, ur. 24.09.1913, to "członek AK w stopniu podporucznika", który "ujawnił się 20 września 1945 r." w Warszawie i został zarejestrowany pod numerem 868 w "Komisji Likwidacyjnej b. AK w 1945". Zapisano także, że ww. żołnierz AK to "łącznik" i "zastępca dowódcy leśnego [oddziału]". IPN BU 2459/1.
Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego podziemia) w aktach UB z PUBP Bielsk Podlaski i WUBP w Białymstoku z lat 1948-1956 zarejestrowanych jako Sprawa Obiektowa krypt. „Podlasiacy". Sprawa ta była prowadzona przez PUBP Bielsk Podlaski w latach 1948-1954 i dotyczyła byłych członków niepodległościowych organizacji Armia Krajowa Obywatelska i "Wolność i Niezawisłość" (WiN) z terenu pow. bielskiego. Akta te zawierają m.in. raporty i sprawozdania funkcjonariuszy UB z przebiegu tego obiektowego rozpracowania, pisma i korespondencje jednostek UB oraz wykazy członków AK-AKO, WiN i NZW z terenu pow. Bielsk Podlaski. Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" występuje m.in. w "planie wstępnych operacyjnych przedsięwzięć" UB dot. ww. środowiska byłych żołnierzy AK-AKO i WiN z terenu gm. Ciechanowiec - planie przygotowanym dn. 24.10.1951 przez PUBP Bielsk Podlaski. Stanisław Gołaszewski jest wymieniany w tym planie UB jako jeden z kilkunastu "ujawnionych członków WiN" zamieszkałych na terenie gm. Ciechanowiec pow. Bielsk Podlaski i jako "mieszkaniec wsi Gołasze, pow. Wysokie Mazowieckie". IPN Bi 011/32 (172/IV).
Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" figuruje w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1988-1989 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do Charakterystyki nr 77, 78". Ta charakterystyka (opracowana przez pion archiwalny SB na podstawie akt UB z lat 40.) dot. oddziałów i struktur AK i Armii Krajowej Obywatelskiej, Obwód Bielsk Podlaski - działających w latach 1944-1945 na terenach powiatu Bielsk Podlaski oraz niektórych gmin pow. Sokołów Podlaski i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe żołnierzy i członków AK-AKO. W kwestionariuszu dot. Stanisława Gołaszewskiego pseudonim "Ostoja" zapisano między innymi, że ww. członek AK "z chwilą wyzwolenia terenu powiatu Bielsk Podlaski w lipcu 1944 r. był członkiem kierownictwa obwodu AK. Pełnił funkcję dowódcy Kedywu obwodu AK w stopniu porucznika. O sposobie zakończenia działalności w tej organizacji brak danych". IPN Bi 019/128/3 (2/61).
Stanisław Gołaszewski pseudonim "Ostoja" występuje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach Wydz. "C" KW MO w Białymstoku z lat 1976-1982 zatytułowanych "Kwestionariusze osobowe do Charakterystyki nr 2". Ta charakterystyka (opracowana na podstawie akt UB z lat 1940-ch i 1950-ch) dot. oddziałów VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej - walczących z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1952 na terenach powiatów Sokołów Podlaski, Bielsk Podlaski, Wysokie Mazowieckie i powiatów sąsiednich. Akta te obejmują przede wszystkim kwestionariusze osobowe i biogramy partyzantów i ich współpracowników. W krótkim biogramie dot. Stanisława Gołaszewskiego pseudonim "Ostoja" (załącznik nr 17 na str. 86 akt) zapisano między innymi, że ww. "urodzony we wsi Winna Poświętne gm. Ciechanowiec pow. Bielsk Podlaski (...) w pierwszym okresie po wyzwoleniu był członkiem terrorystycznej organizacji pn. V Brygada Wileńska AK (...), a następnie bandy >Młota< [tj. VI Partyzanckiej Brygady Wileńskiej]. Był zastępcą dowódcy bojówki Borowika Antoniego ps. >Lech<. Daty dokładnej nie posiadamy, w 1948 r. na terenie woj. warszawskiego w starciu z grupą operacyjną UBP-KBW został zabity". IPN BU 0177/2 (Charakterystyka nr 2, p. 97).
.