Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-05-2024 09:14

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Rejewski
Miejsce urodzenia: Czerniejów pow. Lubartów
Data urodzenia: --1925
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Rejewski pseud. "Reja", mieszkaniec wsi Czerniejów gmina Serniki pow. Lubartów i w roku 1946 członek placówki WiN we wsi Czerniejów pod dowództwem Czesława Barana pseud. „Mściciel”, figuruje (wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w aktach UB z WUBP Lublinie z lat 1946-1947 zatytułowanych "Raporty specjalne dotyczące napadów, zabójstw oraz operacji przeprowadzanych przeciwko bandom", tj. oddziałom zbrojnego antykomunistycznego podziemia, za okres od 03.01.1946 do 04.01.1947. Jan Rejewski pseud. "Reja" figuruje w raporcie funkcjonariuszy UB z Wydz. III WUBP w Lublinie datowanym 18 grudnia 1946 i dotyczącym "zabitych członków bandy >Uskoka<" - podczas operacji UB we wsi Czerniejów. Raport ten zawiera m.in. opis okrążenia w tej wsi i zabicia w dniu 15 grudnia 1946 w zbrojnej walce trzech członków placówki WiN we wsi Czerniejów, w tym Jana Rejewskiego pseud. "Reja" i Czesława Barana pseud. „Mściciel”. IPN Lu 043/14 (14/13).
Jan Rejewski pseud. "Reja", mieszkaniec wsi Czerniejów gmina Serniki pow. Lubartów, figuruje (wraz ze stu kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami zbrojnego antykomunistycznego podziemia) w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Lublinie z lat 1973-1983. To opracowanie zatytułowano "Kwestionariusze członków bandy zbrojnej AK-WiN pod dowództwem Brońskiego Zdzisława ps. >Uskok<", dokonano go na podstawie materiałów UB z PUBP w Lubartowie i PUBP w Lublinie z lat 40. W kwestionariuszu osobowym dot. Jana Rejewskiego pseud. "Reja" zapisano między innymi, że "dnia 15 grudnia 1946 r. we wsi Czerniejów gmina Serniki pow. Lubartów przez grupę operacyjną [UB-KBW] został zabity członek nielegalnej organizacji AK-WiN z Placówki Czerniejów - Rejewski Jan pseud. >Reja<, współpracownik bandy >Uskoka<, wraz z drugim członkiem bandy >Uskoka< o pseudonimie >Jasio<. Po ich okrążeniu w jednym z mieszkań i wezwaniu do poddania się, otworzyli oni ogień z broni palnej do grupy operacyjnej, w wyniku czego zostali zabici. Przy zabitych znaleziono pistolet >Parabellum<, 1 karabin i amunicję oraz 2 granaty". Zapisano także, że "brak danych" od kiedy Jan Rejewski "był członkiem nielegalnej organizacji". IPN Lu 0136/3 (116/17), IPN Lu 0136/4 (116/17a).
.