Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Dobrowolski
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 15-03-1930
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Teczka zawiera materiały operacyjne dotyczące środowiska "Orlinkowców" (od domu wypoczynkowego "Orlinek" w Karpaczu) - była to grupa byłych harcerzy najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego, którzy po wojnie wspólnie przebywali w ośrodkach wypoczynkowych w Zakopanem i w Karpaczu. Rozpracowanie agenturalne na środowisko prowadził od czerwca 1952 Wydział V WUBP we Wrocławiu w związku z uzyskaniem informacji na temat "antypaństwowej działalności Orlinkowców" oraz ich powiązań z Michałem Rolą-Żymierskim oraz Marianem Spychalskim. Z uwagi na ogólnopolski zasięg całego rozpracowania i kontakty rozpracowywanych sprawę koordynował Departament V MBP. Wśród głównych figurantów sprawy występuje Jerzy Dobrowolski, wówczas student II roku PWST w Warszawie (wcześniej studiował we Wrocławiu). Wedle informacji agenturalnych przekazanych przez Inf. krypt. "Niedźwiedź" J. Dobrowolski miał utrzymywać czynny kontakt ze środowiskiem "Orlinkowców" i uczestniczyć w ich spotkaniach w latach 1948-1952, gdzie dyskutowano o możliwości tworzenia "nielegalnych struktur", prowadzono szkolenia "o charakterze wojskowym" oraz propagowano "postawy prozachodnie" i "wrogie wobec Polski Ludowej i Związku Radzieckiego". Teczka zawiera raporty i analizy okresowe sprawy, notatki służbowe, ankiety personalne, donosy informatora krypt. "Niedźwiedź" oraz zdjęcia głównych figurantów (w tym Jerzego Dobrowolskiego). 30.04.1958 zakończono prowadzenie rozpracowania, a materiały złożono w archiwum KWMO we Wrocławiu pod sygn. 82213/II. IPN Wr 024/5243 t. 1 (82213/II).
Aktor i satyryk Jerzy Dobrowolski przechodzi jako jeden z rozpracowywanych w Sprawie Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) krypt. "Zagubiony" nr rej. 2295 (numer ze skorowidza Spraw Grupy Operacyjnej) założonej w 1968 roku przez Wydz. IV Dep. II MSW. Sprawa dotyczyła osób podejrzanych o uprowadzenie i zabójstwo Bohdana Piaseckiego w dniu 22. 01.1957. Teczka zawiera m.in. charakterystyki osób, sprawozdania Zakładu Kryminalistyki przy KG MO i notatki służbowe. Śledztwo umorzono 26.02.1970, a akta złożono w archiwum Biuro "C" MSW pod sygn. 51107/II, a następnie zmikrofilmowano pod nr 8614/2. IPN BU 003090/10 t. 5, 14, 16, 21 (51107/II).
Z zachowanych zapisów ewidencyjnych wynika, że aktor i satyryk Jerzy Dobrowolski został w dniu 3.06.1969 odnotowany w kartotece Biura "B" MSW z powodu kontaktów z pracownikiem ambasady zachodniej w Warszawie. Zapis na kartach B-8 z kartoteki Biura "B" MSW.
Teczka kandydata na tajnego współpracownika dotycząca aktora i satyryka Jerzego Dobrowolskiego. Ww. został wytypowany jako kandydat na Tajnego Współpracownika przez Wydział III KSMO z powodu uzyskania informacji agenturalnej, że utrzymuje on bliską znajomość z rozpracowywanym przez SB poetą, pisarzem oraz twórcą kabaretowym Wojciechem Młynarskim. Z pozyskanych danych wynikało również, że Jerzy Dobrowolski należy do "grupy opozycyjno-syjonistycznej" oraz "kolportuje literaturę bezdebitową". W trakcie rozpracowywania ww. zastosowano podsłuch telefoniczny, obserwację figuranta oraz perlustrację jego poczty. Zgromadzone informacje nie potwierdziły jego kontaktów z Wojciechem Młynarskim wobec powyższego odstąpiono od dalszego opracowywania kandydata. 24.05.1977 sprawę zakończono, a teczkę złożono w Wydz. "C" KSMO dpod sygn. 10967/I-k. IPN BU 00249/577 (10967/I-k).
Z zachowanych zapisów ewidencyjnych wynika, że aktor Jerzy Dobrowolski dwukrotnie otrzymał zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych w 1968 (ZUR/68/953 EAWA) oraz 1971 (Z-UR 2170/71). Z powodu zniszczenia akt paszportowych nie zachowały się informacje na temat powodów zastrzeżenia. zapisy na kartach paszportowych PZ-26 oraz PZ-4 z kartoteki paszportowej MSW
.