Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 19-02-2021 08:47

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Szelachowski
Miejsce urodzenia: Sielachowskie
Data urodzenia: 07-04-1932
Imię ojca: Konstanty
Imię matki: Eugenia
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 1957. W l. 1949-1956 członek ZMP. W okresie 01.01.1956 - 30.03.1963 zastępca kierownika oraz w l. 1969-1973 kierownik Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium PRN w Białymstoku. Od 1963 do 1969 zastępca kierownika Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium WRN w Białymstoku. W okresie 01.09.1973 - 1977 kierownik Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium WRN. 10.1985 - 06.1989 poseł na Sejm PRL IX kadencji i przewodniczący Klubu Poselskiego ZSL. 22.03 - 07.04.1989 przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji PRL.
Źródła:  Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 606; AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka, sygn. VIII-103; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 428; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 389.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Prezydium Wojewódzki Komitet Białystok ZSL 1971 1977 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 389.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Warszawa 27-04-1977 12-02-1981 CKDRL, sygn. 606; AAN CK/VIII-103; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 428.
Kierownik Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Warszawa 21-11-1980 12-02-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 211.
Członek NK Warszawa ZSL 15-12-1980 26-11-1989 CKDRL, sygn. 606.
Minister Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej Warszawa 12-02-1981 6-11-1985 AAN CK/VIII-1034; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 211.
Członek PREZYDIUM NK Warszawa ZSL 26-04-1983 26-11-1989 CKDRL, sygn. 606.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa Warszawa 06-11-1985 07-1989 AAN CK/VIII-1034; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 428.
Wiceprezes NK Warszawa ZSL 24-03-1988 26-11-1989 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283.
Członek Sekretariat NK Warszawa ZSL 05-1988 26-11-1989 CKDRL, sygn. 606.