Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Adam
Nazwisko: Ptaszyński
Miejsce urodzenia: GRODZIEC
Data urodzenia: 14-10-1924
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

W okresie od 28.04.1945 do 18.09.1947 służba w Brygadzie Zaporowej KBW, w tym czasie prowadził walki z "bandami" na terenie woj. białostockiego, gdańskiego i bydgoskiego (sygn. IPN BU 01753/123, k. 5, 78, 101, 105). Do pracy w aparacie bezpieczeństwa skierowany przez Dowództwo Wojsk Wewnętrznych w Gdańsku. Od 21.10.1959 do 16.01.1963 delegowany do rezydentury pozaplacówkowej w Berlinie Wschodnim w charakterze starszego oficera operacyjnego. Według pisma z dnia 9.06.1970 (IPN BU 01753/123, rozdział III, k. 113) oraz charakterystyki zawodowo-politycznej oficera Departamentu I MSW (IPN BU 01753/123, rozdział III, k. 115), Ptaszyński Adam został na okres dwóch lat oddelegowany do pracy pod przykryciem asystenta dyrektora budowy obiektów przemysłowych, które były wykonywane przez polskie przedsiębiorstwo budowlane "Eneergeexport" w Hagemwerder (NRD).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP TCZEW BRAK DANYCH WARTOWNIK - 20-01-1948
IPN BU 01753/123, IPN BU 2264/1274 13433/V, 115/91/733 akta osobowe
PUBP TCZEW REFERAT III MŁODSZY REFERENT - 01-06-1948
PUBP TCZEW REFERAT I REFERENT - 15-02-1949
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ I, SEKCJA V REFERENT - 01-04-1950
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ I, SEKCJA V STARSZY REFERENT - 01-04-1951
PUBP MALBORK SZEF - 15-01-1952
CW MBP LEGIONOWO ROCZNY KURS PRZESZKOLENIA OFICERÓW BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO SŁUCHACZ - 10-09-1952
PUBP WEJHEROWO SZEF - 15-09-1953
DdsBP WEJHEROWO KIEROWNIK - 01-04-1955
KdsBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU I - 01-07-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I KIEROWNIK SEKCJI (ETAT NIEJAWNY) - 01-07-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER OPERACYJNY (ETAT NIEJAWNY) - 21-04-1956
SDepI WARSZAWA DWULETNIA SZKOŁA SŁUCHACZ - 01-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-08-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER OPERACYJNY (ETAT NIEJAWNY) - 01-11-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IX STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-11-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ IX INSPEKTOR - 01-06-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) ppłk 01-09-1966 30-09-1971