Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław Mieczysław
Nazwisko: Wałaszkiewicz
Miejsce urodzenia: GOŁONÓG
Data urodzenia: 04-05-1940
Imię ojca: Walenty
Imię matki: Władysława
Dodatkowe informacje:

Wg charakterystyki z 29.02.1972 we wrześniu 1967 skierowany do pracy w Grupie VII, następnie w listopadzie 1970 do Grupy III, a w czerwcu 1972 do Grupy VI Wydziału II KW MO w Katowicach. ///
Wg dokumentów (akta osobowe IPN Kr 059/873) w okresie 06.1966-09.1969 zajmował się zabezpieczaniem operacyjnym obywateli polskich utrzymujących kontakt z ambasadą USA, od września 1967 zajmował się kontrolą operacyjną dziennikarzy i filmowców z krajów kapitalistycznych, następnie przydzielono mu nadzór nad wymianą turystyczną z Austrią, kontrolę operacyjną cudzoziemców posiadających prawo do stałego pobytu oraz posiadających paszporty konsularne. Od listopada 1970 sprawował kontrolę operacyjną nad przyjazdami specjalistów z NRF, a w czerwcu 1972 został przydzielony do zabezpieczenia Lotniska Komunikacyjnego w Pyrzowicach przed atakami terrorystycznymi. Od 1.12.1974 zajmował się zagadnieniami RWPG. ///
W okresie 13.09.1965-30.09.1965 kurs dla nowo przyjętych funkcjonariuszy; 5.09.1966- 21.07.1967 Roczna Oficerska Szkoła Operacyjna SB (Szkoła nr 1) w CW MSW w Legionowie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KW MO KATOWICE WYDZIAŁ II, GRUPA I OFICER OPERACYJNY - 01-06-1965
IPN Kr 059/873 6962/SB akta osobowe i karta
KW MO KATOWICE WYDZIAŁ II INSPEKTOR - 01-04-1967
KW MO KATOWICE WYDZIAŁ II, SEKCJA VI STARSZY INSPEKTOR - 01-06-1975
KW MO KATOWICE WYDZIAŁ II, SEKCJA VI KIEROWNIK - 16-06-1981
KM MO KATOWICE SEKCJA II KIEROWNIK - 01-04-1983
WUSW KRAKÓW BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA - 31-05-1986
RUSW PROSZOWICE KIEROWNICTWO ZASTĘPCA SZEFA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 16-07-1986
RUSW MYŚLENICE KIEROWNICTWO ZASTĘPCA SZEFA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA - 16-07-1987
WUSW KRAKÓW BRAK DO DYSPOZYCJI SZEFA mjr 15-03-1988 28-02-1990
.