Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Tomasz
Nazwisko: Krej
Miejsce urodzenia: Chorzyna pow. Wieluń
Data urodzenia: --1926
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Tomasz Krej, mieszkaniec wsi Chorzyna gm. Konopnica pow. Wieluń, występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w materiałach sprawozdawczych i operacyjnych UB z Wydz. III WUBP w Łodzi i kilku jednostek PUBP z lat 1947-1948. Materiały te zatytułowano "Sprawozdania dekadowe Sekcji I, II i III Wydziału III WUBP w Łodzi za 1947 r.". Tomasz Krej figuruje w sprawozdaniu UB z Wydz. III WUBP w Łodzi jako "członek bandy >Murata<", tj. partyzanckiego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) pod dowództwem por. Jana Małolepszego "Murata". Kapral KWP Tomasz Krej figuruje tam jako już "zabity" w czasie zasadzki grupy operacyjnej UB na grupę czterech partyzantów w dniu 2.10.1947 wieczorem w okolicy budynków komunistycznej spółdzielni w Korablewie w gminie Szczerców. W opisie tej zasadzki UB zapisano, że postrzelony i raniony Tomasz Krej zdołał ujść z ww. zasadzki wraz z dwoma kolegami. Jednak jakiś czas później, gdy był już ciężko ranny, został ujęty przez funkcjonariuszy UB "około 300 metrów dalej" i "zmarł następnego dnia rano" (na str. 396-398 ww. akt). IPN Ld PF10/41 (41/X).
Tomasz Krej występuje jako "członek KWP" (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia) w materiałach UB z WUBP w Łodzi z lat 1947-1950 zatytułowanych "Materiały dot. działań band". Tomasz Krej występuje jako już "zabity bandyta" w sprawozdaniu szefa PUBP w Pabianicach z dnia 19 marca 1948 - dotyczącym działalności kilku grup i oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) na terenie powiatu Łask w lutym i marcu 1948 (na str. 53 tomu 1 ww. akt). Tomasz Krej występuje także jako już "zabity" przez UB (podczas napadu grupy partyzantów KWP na komunistyczną spółdzielnię w Korablewie w dniu 2.10.1947) w zeznaniach przesłuchiwanego współpracownika KWP Ludwika Płuciennika (syna Michała, ur. 6.08.1913) ze wsi Wola Wiązowa pow. Łask (na str. 102-103 tomu 3). IPN Ld PF10/747 (983/X) t. 1 i t. 3.
Partyzant Konspiracyjnego Wojska Polskiego Tomasz Krej został zarejestrowany jako figurant do "Sprawy agenturalnego rozpracowania na grupę" o kryptonimie "Pościg". To rozpracowanie, prowadzone w latach 1947-1949 przez UB z PUBP w Łasku, dotyczyło rozpracowania i likwidacji 24 członków i współpracowników partyzanckiego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) krypt. "Balon". Ten oddział pod dowództwem sierż. Andrzeja Jaworskiego pseud. "Marianek" walczył z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1946-1949 na terenach powiatów łaskiego i wieluńskiego. Tomasz Krej do 3 października 1947, tj. do dnia swojej śmierci, był członkiem tego partyzanckiego oddziału. Do ww. akt załączono między innymi: schematy organizacyjne KWP, plan agenturalnego opracowania do sprawy krypt. "Nieujawnieni", karty daktyloskopijne dwóch żołnierzy KWP, doniesienia kilkunastu tajnych informatorów UB. IPN Ld PF12/60 (1667/III) t. 1.
Tomasz Krej występuje jako już "zabity członek nielegalnej organizacji KWP" (wraz z kilkoma innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) w aktach śledczych UB z PUBP w Łasku i WUBP w Łodzi z lat 1947-1959. Te akta dot. śledztwa toczonego przeciwko aresztowanemu w dniu 7 listopada 1947 członkowi oddziału KWP o nazwisku Józef Borowicz (syn Jana, ur. 20.05.1931 we wsi Dąbrowa Rusiecka pow. Łask). 16-letni wówczas Józef Borowicz był "podejrzany" m.in. o posiadanie broni palnej, udział w dwóch "napadach terrorystyczno-rabunkowych" i innych zbrojnych "czynach przestępczych". IPN Ld PF12/2478 (7751/III).
Tomasz Krej występuje jako "członek bandy KWP", wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) z terenów powiatów Łask, Sieradz i Wieluń, w materiałach UB z Wydz. III WUBP w Łodzi i PUBP w Wieluniu z lat 1947-1953 zatytułowanych "Protokoły przesłuchań świadków, plany, meldunki i raporty PUBP w Wieluniu". Te akta UB dotyczą działalności zbrojnego podziemia, w tym KWP, w powiecie wieluńskim w latach 1947-1951. IPN Ld PF10/376 t. 2 (397/X).
Tomasz Krej figuruje, wraz z tysiąc kilkuset innymi partyzantami i współpracownikami KWP, w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie". To opracowanie nr 279 obejmuje głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy i współpracowników Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP). W kwestionariuszu osobowym dot. Tomasza Kreja zapisano między innymi, że ww. członek KWP i mieszkaniec wsi Chorzyna pow. Wieluń "od nieustalonego czasu do 2 października 1947 r. był członkiem nielegalnej organizacji KWP. Posiadał broń palną i brał udział w napadach rabunkowo-terrorystycznych z bronią w ręku wspólnie z Tadeuszem Kuzią i innymi na mienie państwowe i prywatne. W czasie napadu na spółdzielnię [w Korablewie] i urządzonej tam zasadzki został ranny, w wyniku czego zmarł w dniu 3 października 1947 r.". IPN Ld 030/279 t. 4 (1506/X).
.