Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Jan
Nazwisko: Ryskiewicz
Miejsce urodzenia: Ptaszkowa pow. Nowy Sącz
Data urodzenia: 05-12-1922
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Monika
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Jan Ryskiewicz pseud. "Listek" figuruje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia, w materiałach UB z WUBP w Krakowie z lat 1947-1956 zatytułowanych "Wykazy ujawnionych członków AK z woj. krakowskiego". Te wykazy były prowadzone przez Wydział III WUBP/KW MO w Krakowie w latach 1945-1956 i dot. byłych członków AK z terenu woj. krakowskiego. Akta te zawierają m.in. materiały powiatowych UB dot. akcji ujawniania żołnierzy niepodległościowego podziemia w okresie od lutego 1947 oraz wykazy członków podziemia. Jan Ryskiewicz pseud. "Listek", syn Władysława, figuruje w wykazie osób ujawnionych w roku 1947 w PUBP w Nowym Sączu - figuruje w nim jako "członek bandy >Salwy<" tj. partyzanckiego oddziału NSZ pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego pseud. "Salwa", który przy ujawnieniu się w marcu 1947 "zdał broń: automat Pepesza, pistolet >Parabellum< i jeden granat ostry". IPN Kr 075/18 (29/OB) t. 39.
Jan Ryskiewicz pseud. "Listek" figuruje, wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami antykomunistycznego zbrojnego podziemia, w materiałach administracyjnych i sprawozdaniach Dep. III MBP w Warszawie z lat 1947-1948. Te materiały obejmują przede wszystkim sprawozdania i korespondencje szefów kilku wojewódzkich UBP - dotyczące akcji ujawnień żołnierzy podziemia w okresie ustawowej amnestii w końcu lutego, w marcu i kwietniu 1947. Jan Ryskiewicz pseud. "Listek" występuje w sprawozdaniu szefa Wydz. III WUBP w Krakowie skierowanym do szefa Dep. III MBP. Występuje w nim jako mieszkaniec wsi Ptaszkowa pow. Nowy Sącz i "członek bandy >Salwy< z pod znaku NSZ pozostający w szeregach bandy od stycznia 1946 r.", który przy ujawnieniu się w dniu 14 marca 1947 "złożył pistolet >Parabellum<, automat Pepeszę i jeden granat". IPN BU 0296/2 t. 7 (2/KS/16).
Jan Ryskiewicz pseud. "Listek" figuruje, wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami zbrojnego niepodległościowego podziemia, w aktach KW MO w Krakowie z lat 1975-1976. Ta "Charakterystyka nr 19" dot. partyzanckiego oddziału NSZ pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego pseud. "Salwa", który walczył zbrojnie z komunistycznymi okupantami kraju w latach 1945-1950 na terenach powiatów Bochnia, Myślenice, Nowy Sącz i Limanowa. Akta te zawierają m.in. kwestionariusze osobowe dot. członków ww. oddziału, w tym Jana Ryskiewicza pseud. "Listek". Zapisano tam między innymi, że Jan Ryskiewicz to mieszkaniec wsi Ptaszkowa pow. Nowy Sącz i "członek bandy >Salwy<. Brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych. Ujawniony 14 marca 1947 r.". Niżej zapisano, że Jan Ryskiewicz "zmarł w 1952 r.". Nie podano okoliczności, dokładnej daty i miejsca śmierci ww. byłego partyzanta. IPN Kr 074/19 (19/X).
.