Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Eugeniusz
Nazwisko: Glanowski
Miejsce urodzenia: Barwałd Górny
Data urodzenia: 15-10-1926
Imię ojca: Ludwik
Imię matki: NN
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta prokuratora w sprawie karnej przeciwko Eugeniuszowi Glanowskiemu i innym. Został on zastrzelony 08.04.1948 w połączonej akcji KBW, UB i MO przeciwko organizacji „Burza”. Akta zawierają protokoły przesłuchania świadków zastrzelenia Glanowskiego, protokół oględzin zwłok, zezwolenie na jego pochowanie udzielone bratu zabitego, postanowienie o umorzeniu postępowania karnego z 10.07.1950 oraz inne dokumenty. Akta o sygn. IPN Kr 111/2661 (Pr II 557/50).
Eugeniusz Glanowski ps. „Lis” występuje w materiałach Sprawy Obiektowej (SO) krypt. „Akademia”, jako ujawniony żołnierz oddziału "Prawego". W ramach SO "Akademia" w latach 1945-1969 rozpracowywano osoby związane z AK oraz innymi organizacjami niepodległościowymi na terenie woj. krakowskiego. Akta o sygn. IPN Kr 075/18 t. 1-45 (29/OB). tom 39
Charakterystyka nr 1 dot. organizacji „Burza” Mieczysława Wądolnego ps. „Mściciel”, opracowana w Wydz. „C” KWMO w Krakowie w 1974 roku. We wrześniu 1945 roku Wądolny zorganizował na terenie powiatu wadowickiego oddział partyzancki, nad którym przejął dowództwo, przyjmując pseudonim „Granit” (późn. „Mściciel”). Początkowo działał samodzielnie, natomiast w 1946 roku jego oddział podporządkował się organizacji Armia Polska w Kraju (której podporządkowane było też, działające na Podhalu, zgrupowanie Józefa Kurasia „Błyskawica”). „Burza” była bardzo aktywna i miała wybitnie niepodległościowy charakter. Podczas swojej działalności przeprowadziła wiele akcji zbrojnych, w tym 14 na posterunki MO i funkcjonariuszy MO. Ponadto dokonała likwidacji 47 funkcjonariuszy komunistycznych i osób z nimi związanych, w tej liczbie m.in. 1 „doradcy sowieckiego” (czyli osoby związanej z sowieckimi służbami specjalnymi jak NKWD czy SMIERSZ), 4 funkcjonariuszy UB, 9 funkcjonariuszy MO. Organizacja została rozbita w styczniu 1947, kiedy Wądolny, osaczony przez siły bezpieczeństwa, popełnił samobójstwo. Akta zawierają kwestionariusz osobowy Eugeniusza Glanowskiego ps. „Lis”, który występuje jako żołnierz trzech organizacji niepodległościowych, w kolejności: „Mściciela”, „Prawego”. Następnie 18.04.1947 ujawnił się. Po ujawnieniu wstąpił do organizacji Mieczysława Spuły. Zabity przez siły bezpieczeństwa w czasie akcji przeciwko tej organizacji. Akta o sygn. IPN Kr 074/1, t. 1-3 (1/X). Charakterystyka organizacji "Burza" jest dostępna również pod sygn. IPN BU 0172/1.
Charakterystyka organizacji niepodległościowej Mieczysława Spuły ps. "Feluś", która działała w latach 1947-1949 na terenie powiatów: wadowickiego, chrzanowskiego, myślenickiego i krakowskiego. Była to organizacja utworzona po rozbiciu organizacji "Burza" Mieczysława Wądolnego "Mściciela" i stworzona w dużej mierze z żołnierzy pochodzących z oddziału "Burza". Bardzo aktywna, w przeciągu dwuletniej działalności przeprowadziła aż 98 akcji przeciwko komunistom lub osobom z nimi współpracującym. Organizacja została rozbita w czerwcu 1949 roku po zdradzie jednego z jej członków - Kazimierza Kubarka, który w rzeczywistości był agentem bezpieki o pseudonimie "Rokowski". Zastrzelił on osobiście śpiących - Spułę i jego zastępcę - Kudłacika w nocy 15/16 czerwca 1949, a następnie wydał bezpiece listę osób związanych z organizacją Spuły. Akta zawierają kwestionariusz osobowy Eugeniusza Glanowskiego, który występuje jako były żołnierz organizacji Spuły, zastrzelony 08.04.1948, w czasie pościgu MO i UB. Akta o sygn. IPN Kr 074/2 (2/X). Charakterystyka organizacji Spuły, napisana 30.08.1976 przez naczelnika Wydz. "C" KWMO w Krakowie Jana Roszkowicza, który twierdzi, że organizacja Spuły nie miała charakteru niepodległościowego, stoi w rażącej sprzeczności z opiniami współczesnych Spule funkcjonariuszy, a zwłaszcza funkcjonariusza Referatu III PUBP w Wadowicach K. Żywioła, który postanowił założyć SO krypt. "We-5" na żołnierzy i współpracowników nieistniejącej już organizacji Spuły. Należy pamiętać, że w walkę z tym oddziałem osobiście zaangażowany był naczelnik Wydz. III WUBP w Krakowie, Stanisław Wałach, a opinia o niepolitycznym charakterze tej organizacji w prawie 30 lat po jej rozbiciu jest prawdopodobnie zemstą bezpieki za jej rzeczywisty, antykomunistyczny charakter, a przy tym niezwykłą skuteczność.
.