Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-11-2025 09:37

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Michał
Nazwisko: Helewski
Miejsce urodzenia: Pajęczno pow. Radomsko
Data urodzenia: --1924
Imię ojca: Brak danych
Dodatkowe informacje:

 


Uzupełnienia/sprostowania:  


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Michał Helewski występuje jako członek niepodległościowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) w aktach operacyjnych UB z PUBP w Radomsku i WUBP w Łodzi z lat 1946-1953. Te akta dot. rozpracowania konspiracyjnych struktur i członków partyzanckich oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego na terenie powiatu radomszczańskiego. Akta te zawierają między innymi meldunki i raporty MO i UB, plany operacyjnych przedsięwzięć UB, wykazy i charakterystyki współpracowników i członków KWP, w tym osób aresztowanych i skazanych oraz zabitych. Michał Helewski figuruje w wykazie już zabitych członków KWP - datowanym 17 sierpnia 1951. Zapisano tam między innymi (na str. 264 ww. akt), że Michał Helewski to mieszkaniec Pajęczna pow. Radomsko i członek KWP, który został "zabity w 1946 r., bliższych danych brak". Nie zapisano bliższych okoliczności i miejsca śmierci ww. partyzanta KWP. IPN Ld Pf 10/755 (991/X).
Michał Helewski występuje jako członek niepodległościowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP), wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami KWP, w obszernych materiałach operacyjnych UB z Wydz. III WUBP w Łodzi z lat 1945-1952 zatytułowanych "Materiały dotyczące nielegalnej organizacji KWP". Materiały te zawierają między innymi liczne operacyjne plany, sprawozdania i raporty UB, doniesienia tajnych informatorów UB, a także odpisy dokumentów wytworzonych przez poszczególne oddziały i komendy KWP. Do ww. akt załączono także między innymi fotografie kilkunastu żołnierzy KWP, w tym m.in. sierż. Antoniego Staniocha "Czarnego", ppor. Antoniego Chowańskiego "Kuby" i st. sierż. Józefa Ślęzaka "Nikodema". IPN Ld PF78/1 (506/X).
Michał Helewski figuruje w kartotekach Komendy Miejskiej MO w Łodzi z lat 1956-1977 zatytułowanych "Kartoteka historyczna - czynu" i "kartoteka członków KWP [tj. Konspiracyjnego Wojska Polskiego]". Te akta obejmują przede wszystkim podstawowe dane osobowe i niektóre dane o działalności "figurantów" spraw operacyjnych i śledczych UB z lat 1945-1955 z jednostek UB na terenie woj. łódzkiego. W kartach dot. Michała Helewskiego zapisano między innymi, że ww. mieszkaniec Pajęczna pow. Radomsko to „członek KWP w pow. Radomsko, zabity w czasie akcji [UB] w grudniu 1946 r.". IPN Ld 030/346, IPN Ld 030/348.
Michał Helewski występuje (wraz z tysiąc kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami niepodległościowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego) w aktach Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978. Akta te zatytułowano "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim w latach 1945-1949". To "Opracowanie nr 279" obejmuje głównie kwestionariusze osobowe tysiąca kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP. W kwestionariuszu dot. Michała Helewskiego zapisano między innymi, że ww. "był członkiem nielegalnej organizacji KWP działającej w woj. łódzkim, brał udział w napadach terrorystyczno-rabunkowych z bronią w ręku. Zabity w czasie akcji [UB] w grudniu 1946 r.". IPN Ld 030/279 t. 3 (1506/X).
.