Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-10-2024 11:46

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Józef
Nazwisko: Możejewski
Miejsce urodzenia: Filipów
Data urodzenia: 24-02-1932
Imię ojca: Julian
Imię matki: Marianna


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Możejewski Józef rejestrowany do SOS "Aktyw" (nr rej. 2379) jako przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" Węzła PKP w Ełku. Objęty kontrolą operacyjną w celu ujawnienia i udokumentowania faktów ewentualnego podejmowania i prowadzenia "wrogiej działalności antysocjalistycznej" w ramach Związku. Po zwolnieniu z internowania podjął próbę działalności nawiązując kontakty z podziemiem "Solidarności" w Białymstoku uzyskując z tego ośrodka nielegalne biuletyny, które kolportował wśród kręgu osób zaufanych. Sprawdzenie zakończono niestwierdzeniem "wrogiej" działalności. IPN Bi 06/232 (359/II)
Akta internowanego Internowany w Ośrodku Odosobnienia w Suwałkach 13.12.1981 na mocy decyzji o internowaniu nr 38/81 wydanej przez Komendanta Wojewódzkiego MO w Suwałkach za to, że: "swoją dotychczasową działalnością i postawą narusza normy prawne oraz może podejmować działania przeciwko ustrojowi socjalistycznemu". Internowanie uchylono decyzją nr 11/82 z dnia 8.02.1982. IPN Bi 46/14
Akta internowania Rejestrowany pod nr 2790 przez Wydział Śledczy KWMO Suwałki w kategorii "internowani" w ramach ogólnopolskiej akcji krypt. "Jodła". Materiałów brak. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidenyjnych.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawa założona na konspiracyjną grupę byłych działaczy NSZZ "Solidarność" z terenu Ełku - prowadzacych działalność polegającą na "opozycyjnej, szkodliwej i wrogiej działalności wobec władz PRL i ich polityce". Możejewski Józef jako pełniący obowiązki skarbnika w tej grupie zajmował się przerzutem literatury pozbawionej debitu z Białegostoku na teren Ełku oraz organizowaniem zbiórek pieniężnych na rzecz pomocy rodzinom internowanych. Z Możejewskim Józefem przeprowadzono rozmowę profilaktyczno-ostrzegawczą oraz dokonano przeszukania w jego miejscu zamieszkania. Sprawę zakończono skorzystaniem przez w/w z ustawy o amnestii dla byłych działaczy politycznych i zlikwidowaniem organizacji. Wobec Możejewskiego Józefa zastosowano technikę operacyjną wykorzystywaną w pracy organów bezpieczeństwa oraz perlustrację korespondencji krajowej figuranta sprawy. IPN Bi 06/398 (441/II)
Akta paszportowe Rejestrowany do nr 2885 przez Wydział II KWMO Suwałki w kategorii "zastrzeżenie". W aktach znajduje się postanowienie o zastrzeżeniu wyjazdu za granicę Z-40/82 do wszystkich krajów świata na okres od 15.02.1982 do 15.02.1984 na wniosek Wydziału Śledczego KWMO Suwałki. IPN Bi 456/25244 (EASU 25244)
.