Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Baron
Miejsce urodzenia: WYLEWA
Data urodzenia: 16-09-1914
Imię ojca: Walenty
Imię matki: Katarzyna
Dodatkowe informacje:

W aktach odnotowano także datę przeniesienia do Posterunku w Chwałowicach 20.03.1946. W przebiegu służby przyjęto datę zgodną z brzmieniem rozkazu personalnego.
Z prośby F. Barona skierowanej 2.05.1946 do Wydziału Polityczno-Wychowawczego KW MO Katowice (k. 21), wynika, że nie objął stanowiska zastępcy komendanta ds. polityczno-wychowawczych w Chwałowicach, lecz starał się o przeniesienie do Komisariatu w Rybniku.
20.05.1946 został skierowany na stanowisko milicjanta do dyspozycji KP MO Rybnik. W przebiegu służby przyjęto faktyczny przydział.
Z zapisów w dokumentach wynika, że co najmniej na początku 1948 roku pełnił funkcję dzielnicowego w Komisariacie w Rybniku, a następnie od 17.04.1948 decyzją komendanta powiatowego MO w Rybniku, bez sformalizowania tej zmiany, objął stanowisko komendanta powiatowego ORMO w Rybniku. 22.10.1948 Wydział Personalny KW MO Katowice odmówił zatwierdzenia tej zmiany (k. 23-25).
Treść wniosku komendanta powiatowego MO w Rybniku z 3.12.1948 o udzielenie nagrody (k. 29) wskazuje na to, że ponownie wykonywał funkcję p.o. dzielnicowego Komisariatu w Rybniku - brak możliwości ustalenia do kiedy.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KP MO RYBNIK POSTERUNEK W GOLEJOWIE MILICJANT - 02-02-1945
IPN Ka 0148/340 3007/VI akta osobowe i karta
KP MO RYBNIK BRAK DANYCH DYŻURNY - 04-04-1945
KP MO RYBNIK POSTERUNEK W JEJKOWICACH KOMENDANT - 25-04-1945
KP MO RYBNIK PLUTON OPERACYJNY ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 15-09-1945
KP MO RYBNIK POSTERUNEK W CHWAŁOWICACH ZASTĘPCA KOMENDATA DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 27-04-1946
KP MO RYBNIK KOMISARIAT W RYBNIKU INSTRUKTOR SŁUŻBY ZEWNĘTRZNEJ - 20-05-1946
KP MO RYBNIK SEKCJA GOSPODARCZA PODOFICER RACHUNKOWY - 20-06-1946
KP MO RYBNIK KOMISARIAT W RYBNIKU, DRUŻYNA OPERACYJNA DOWÓDCA - 15-10-1947
KP MO RYBNIK KIEROWNICTWO INSTRUKTOR ORGANIZACYJNO-SZKOLENIOWY ORMO sierż. 01-03-1951 31-03-1952
.