Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Ryszard
Nazwisko: Borowik
Miejsce urodzenia: CZĘSTOCHOWA
Data urodzenia: 23-09-1923
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Apolonia
Dodatkowe informacje:

Przeszkolenie w Chorzowie trwało do 15.10.1945. Z niektórych zapisów wynika, że do Centralnej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych w Łodzi został przekazany bezpośrednio z CW MO w Chorzowie.
Stanowisko zastępcy dowódcy ds. polityczno-wychowawczych Plutonu Operacyjnego KP MO Nysa realnie objął dopiero 26.07.1946.
Co najmniej od maja 1948 roku w IV Komisariacie MO w Katowicach pełnił funkcję dyżurnego - brak formalnej nominacji na to stanowisko.
Centralnej Szkoły Oficerów Polityczno-Wychowawczych w Łodzi nie ukończył.
W momencie zwolnienia był w stopniu starszego strzelca podchorążego.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KW MO KATOWICE BRAK BRAK DANYCH - 28-06-1945
IPN Ka 0148/406; IPN Ka 290/663 3148/MO; 663 akta osobowe i karta
KP MO GLIWICE BRAK DANYCH INSTRUKTOR POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 09-07-1945
KW MO KATOWICE CENTRUM WYSZKOLENIA MILICJI OBYWATELSKIEJ W CHORZOWIE, KURS PRZESZKOLENIA MILICJI OBYWATELSKIEJ SŁUCHACZ - 15-08-1945
CSOPW MO ŁÓDŹ BRAK DANYCH ELEW - 21-11-1945
KW MO KATOWICE DO DYSPOZYCJI ZASTĘPCY KOMENDANTA DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 23-01-1946
KG MO WARSZAWA ZARZĄD POLITYCZNO-WYCHOWAWCZY, WYDZIAŁ PERSONALNY DO DYSPOZYCJI - 23-01-1946
KP MO BĘDZIN POSTERUNEK W ŁAGISZY ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 28-01-1946
KP MO NYSA PLUTON OPERACYJNY ZASTĘPCA DOWÓDCY DS. POLITYCZNO-WYCHOWAWCZYCH - 03-07-1946
KM MO KATOWICE IV KOMISARIAT MILICJANT - 15-06-1947 21-07-1948
.