Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Paluszewski
Miejsce urodzenia: ŻAROWO
Data urodzenia: 26-11-1944
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:

W okresie od 4.03.1968 do 23.03.1968 kurs dla nowo przyjętych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.
Według uzupełnienia M. Paluszewskiego, przesłanego do IPN pismem z 30.05.2013, złożonego do archiwum pod sygn. IPN Po 636/27: Praca w SB była epizodyczna i obejmowała jedynie okres 1 roku. Do służby w SB został zachęcony przez osoby, o których myślał, iż są „śledczymi” lub „tajniakami”, a które twierdziły, że podczas tej służby będzie „łapał przestępców”. Po odbyciu szkolenia w CW MSW w Legionowie postanowił „bezwzględnie” zrezygnować z pracy, co też nastąpiło: „Odszedłem po roku zbłądzenia, nieświadomego wstąpienia do SB. W czasie pracy u nich byłem poddany procesowi ich szkolenia i pozyskania mojej duszy. Nie dałem się przekształcić w zbrodniarza, na nikogo nie donosiłem, nie brałem udziału w pracach operacyjnych, nikomu nie szkodziłem. Poznałem wiedzę o niszczycielskich siłach Ojczyzny Naszej i Narodu Polskiego i otworzyły się u mnie silna motywacja do pracy i walki o dobro naszej Ojczyzny.” Od 1968 pracował najpierw jako nauczyciel, a następnie dyrektor szkoły w Bierzwiennej Długiej, gdzie wiele lat działał społecznie, krzewiąc w dzieciach i młodzieży ducha patriotyzmu. Z początkiem lat 80-tych rozpoczął działalność w kierunku nadania szkole imienia gen. Tadeusza Kutrzeby. Władze wojewódzkie (kuratorium oświaty) nie wyraziły na to zgody. Zorganizował również budowę pomnika Armii „Poznań”, który został odsłonięty 23 września 1989. Następnie z jego inicjatywy 30.06.1990 postawiono przy nim krzyż z napisem: „Bóg, Honor”, „Ojczyzna”. Swoje przeżycia i działalność opisał w książce pt. „Non omnis moriar” oraz innych publikacjach.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KP MO KOŁO REFERAT DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA OFICER plut. 01-09-1967 30-09-1968
IPN Po 0132/217 235/V akta osobowe i karta
.