Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-01-2023 08:44

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Ogrodowicz
Miejsce urodzenia: Antonówka
Data urodzenia: --1910
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Michalina


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta kontrolno-śledcze Organizator dezercji żołnierzy z szeregów Wojska Polskiego w dniu 10.06.1945. Przyjął pseudonim „Klin” i objął dowództwo nad utworzonym oddziałem zbrojnym. Celem ugrupowania była „walka o Polskę” oraz prowadzenie działań „dla dobra kraju”. Zginął 27.07.1945 podczas obławy przeprowadzonej przez żołnierzy radzieckich w Kozichloskach. IPN Po 818 (5690/III).
Akta sądowe Dot. rozprawy sądowej nad ujętymi przez wojska radzieckie członkami oddziału zbrojnego dowodzonego przez Bronisława Ogrodowicza ps. „Klin”. W toku przewodu sądowego ustalono, że opuszczenie jednostki wojskowej przez późniejszych członków oddziału „Klina”, nastąpiło „za namową Ogrodowicza”. Bronisław Ogrodowicz stanął „na czele związku mającego na celu obalenie” ówczesnego ustroju Państwa Polskiego. IPN Po 77/717 (O. 364/45).
Akta kontrolno-śledcze Dot. procesu sądowego prowadzonego przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu w sprawie jednego z członków ugrupowania zbrojnego dowodzonego przez Ogrodowicza Bronisława ps. „Klin”. IPN Po 04/861 (5998/III).
.