Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-01-2020 09:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Aleksander
Nazwisko: Zawadzki
Miejsce urodzenia: Dąbrowa Górnicza
Data urodzenia: 16-12-1899
Imię ojca: Wawrzyniec
Dodatkowe informacje:

Pseudonimy: "Bronek", "Jeden", "Kazik".
Od 1923 r. w KPP, od 1944 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 1943 r. do 1944 r. w polskich jednostkach wojskowych w ZSRR.
W okresie 01-07.1944 r. przewodniczący Centralnego Biura Komunistów Polskich w ZSRR.
Od 07.1944 r. do 03.1945 r. z-ca naczelnego dowódcy Wojska Polskiego ds. polityczno-wychowawczych.
Od 03.1945 r. do 10.1948 r. wojewoda śląsko-dąbrowski.
Od 06.1949 r. do 05.1950 r. przewodniczący CRZZ.
Od 07.1944 r. do 08.1964 r. poseł do KRN, Sejmu Ustawodawczego i Sejmu PRL I-III kadencji.
Od 11.1954 r. do 11.1956 r. członek Prezydium, a w okresie: 08-11.1956 r. przewodniczący OK Frontu Narodowego.
Od 01.1958 r. do 08.1964 r. przewodniczący OK FJN.
W dniu 07.08.1964 r. zmarł w Warszawie.
Źródła: AAN 237/XXIII-340; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek KC Lublin - Warszawa PPR 08-1944 12-1948 AAN 237/XXIII-340; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 445.
Członek BP KC Lublin - Warszawa PPR 08-1944 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 445.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PPR 11-1948 12-1948 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 446.
Członek Biuro Organizacyjne KC Warszawa PZPR 12-1948 03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 446.
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 7-08-1964 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 64, 111.
Członek BP KC Warszawa PZPR 21-12-1948 7-08-1964 AAN 237/XXIII-340; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 260.
Sekretarz KC Warszawa PZPR 21-12-1948 16-03-1954 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 263.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 20-01-1949 10-06-1949 Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, T. Mołdawa, s. 182.
Członek Rada Państwa RP Warszawa 08-06-1949 31-05-1950 Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, T. Mołdawa, s. 179.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 28-04-1950 20-11-1952 Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 175.
Przewodniczący Rada Państwa PRL Warszawa 20-11-1952 7-08-1964 Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, T. Mołdawa, s. 178.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kartoteka członków nielegalnych organizacji Biura "C" MSW. Karta E-14/1: data zapisu 20.VII.76 treść: Materiały w Wydz.II Biura "C" MSW Nr 250/X/177 t 9; 250/X/120 str; 149 t.4 dot[yczy]. areszt[owania]; Karta E-14/1: data zapisu 22.IX.76 treść: Materiały w Wydz.II Biura "C" MSW Nr 280/X dołączone do 4412/III; 373/X; 380/X; 514/X t.1; Członek Centr. Techn.[?] KPP Aresztowany przez PP w 1936. Karta E-14/1: data zapisu 26[?].III.80; treść Materiały w Wydz.II Biura "C" MSW Nr 983/X; Kierownik CWW KPP. W maju 1934 aresztowany przez Urząd Śledczy PP na terenie Warszawy. IPN BU 0298/444 (MSW 250/X/177 t.9); IPN BU 0298/387 (MSW /X/120 t.4); IPN BU 0330/80 (MSW 4412/III); IPN BU 0298/514 (MSW 373/X); IPN BU 0298/515 (MSW 380/X); IPN BU 0298/813 (MSW 983/X); IPN BU 0298/649 (MSW 866/X/4)