Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Wasilewski
Miejsce urodzenia: ŁÓDŹ
Data urodzenia: 27-04-1926
Imię ojca: Bolesław
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

W latach 1947-1949 służba wojskowa w 1 Specjalnym Pułku Ochrony Rządu KBW w Warszawie. Z dniem 24.12.1952 skierowany na sześciomiesięczny kurs wykładowców politycznych w CW MBP w Legionowie. W okresie od 5.01.1971 do 25.03.1971 kurs doskonalenia kadr kierowniczych Służby Bezpieczeństwa. Od 26.04.1977 do 29.04.1977 oraz od 10.05.1978 do 31.05.1978 delegowany służbowo do ZSRR. Od 1.06.1978 do 30.06.1982 delegowany do pracy w Grupie Operacyjnej "Wisła" w Moskwie, oficjalnie zajmował stanowisko I sekretarza Ambasady PRL w Moskwie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
CW MBP LEGIONOWO WYDZIAŁ WYSZKOLENIA, SEKCJA POMOCY NAUKOWYCH, GABINET POLITYCZNO-WYCHOWAWCZY LABORANT - 25-09-1945
IPN BU 003088/138 22939/V akta osobowe
CW MBP LEGIONOWO WYDZIAŁ WYSZKOLENIA, KATEDRA POLITYCZNA WYKŁADOWCA - 12-08-1953
CW MBP LEGIONOWO KATEDRA HISTORII KOMUNISTYCZNEJ PARTII ZWIĄZKU RADZIECKIEGO WYKŁADOWCA - 15-10-1953
CW KdsBP LEGIONOWO ROCZNA SZKOŁA PODWYŻSZANIA KWALIFIKACJI REFERENTÓW, KATEDRA HISTORII KOMUNISTYCZNEJ PARTII ZWIĄZKU RADZIECKIEGO WYKŁADOWCA - 01-09-1955
CW MSW LEGIONOWO KATEDRA PRZEDMIOTÓW POLITYCZNYCH KIEROWNIK - 28-11-1956
CW MSW LEGIONOWO DWULETNIA SZKOŁA STARSZYCH OFICERÓW OPERACYJNYCH SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA, KATEDRA PRZEDMIOTÓW POLITYCZNYCH, GABINET NAUKOWY KIEROWNIK - 01-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII OFICER OPERACYJNY - 01-09-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX OFICER OPERACYJNY - 01-09-1961
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-01-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ INSPEKCJI STARSZY OFICER OPERACYJNY - 10-02-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ INSPEKCJI INSPEKTOR - 01-06-1966
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, GRUPA DO SPECJALNYCH ZADAŃ STARSZY INSPEKTOR - 01-02-1968
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR, GRUPA REZERWOWA STARSZY INSPEKTOR - 01-10-1968
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU I - 01-05-1969
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-12-1970
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ OGÓLNY ZASTĘPCA NACZELNIKA P.O. NACZELNIKA - 01-10-1971
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ OGÓLNY NACZELNIK - 01-08-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ X NACZELNIK - 15-06-1977
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, GRUPA I NACZELNIK WYDZIAŁU (ETAT NIEJAWNY) - 01-06-1978
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ XVI NACZELNIK - 01-07-1982
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX NACZELNIK płk 01-10-1983 15-03-1990
.