Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Kazimierz
Nazwisko: Garbacik
Miejsce urodzenia: SOBNIÓW
Data urodzenia: 06-11-1927
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Żołnierz zawodowy, pułkownik od 30.09.1970r. W PPR od stycznia 1947r., następnie w PZPR. W LWP od 20.06.1948 roku, jako szeregowy w 5 Pułku KBW. Następnie, między innymi, Komendant Szkoły Podoficerskiej 1 Specjalnej Brygady KBW od 16.02.1953 do 1.11.1954r., wykładowca taktyki w Oficerskiej Szkole i Ośrodku Szkolenia KBW od 16.11. 1957 do 29.08.1963r., Dowódca 8 Łódzkiego Pułku Wojsk Obrony Wewnętrznej w okresie 25.10.1969 do 27.05.1974r. W okresie od 4.02.1975 do 20.10.1979r. dowodził 1 Mazowiecką Brygadą Wojsk Obrony Wewnątrznej, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi w okresie od 21.10.1979 do 22.06.1988r.
Jako członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego winien:"Ponosić pełną odpowiedzialność za stabilizowanie sytuacji i egzekwowanie ustaleń stanu wojennego: - w Łodzi."
Ukończył następujące kursy i szkolenia: Oficerska Szkoła KBW 20.09.1948 - 1.09.1950r.; Akademia Sztabu Generalnego WP 1.11.1954 - 30.09.1957r.; Kurs Przeszkolenia Oficerów Szczebla Taktyczno-Operacyjnego w Akademii Sztabu Generalnego WP 1.10. - 19.12.1973r.; Kurs Przeszkolenia Szefów Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w Centrum Doskonalenia Kadr Administracji Wojskowej 23.09 do 23.12.1980r.
Pełnił następujące funkcje partyjne: członek egzekutywy Komitetu Partyjnego Wojsk Wewnętrznych, sekretarz POP sztabu pułku, członek Komitetu Politycznego Szkoły Oficerskiej.
Źródło: IPN BU 2174/6821, k. 1-1v, 4, 4v-5, 40, 47, 49, 54; IPN BU 1585/1009, k. 3v.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 165-166; IPN BU 2174/6281, k. 15v, 16, 20; IPN BU 1585/17379, s. 3.