Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mirosław
Nazwisko: Hermaszewski
Miejsce urodzenia: Lipniki
Data urodzenia: 15-09-1941
Imię ojca: Roman
Imię matki: Kamila
Dodatkowe informacje:

Gen. bryg. pil. od 15.09.1988. Od 1956 w ZMP. Od 13.11.1961 służba wojskowa. Od 1962 w szeregach PZPR. Lotnik kosmonauta PRL - 27.06.1978 wystartował w kosmos, gdzie na pokładzie zespołu naukowo-badawczego "Sojuz-30 - Salut-6" wykonał zaplanowany program i powrócił na Ziemię 5 lipca 1978. Przebieg służby: 13.11.1961 - 22.03.1964 OSLotn. uczeń kursu pilotażu. 23.03.1964 - 23.03.1964 3 Korpus OPK dyspozycja. 24.03.1964 - 25.09.1968 62 plm OPK pilot eskadry lotniczej. 26.09.1968 - 29.09.1968 62 plm OPK dowódca klucza lotniczego. 30.09.1968 - 08.07.1971 ASG WP słuchacz. 09.07.1971 - 31.12.1971 62 plm OPK nawigator eskadry lotniczej. 01.01.1972 - 02.01.1973 28 plm 2 KOPK dowódca eskadry lotniczej. 03.01.1973 - 13.08.1973 34 plm 2 KOPK p.o. z-cy dowódcy ds. liniowych. 14.08.1973 - 09.06.1974 34 plm 2 KOPK z-ca dowódcy ds. liniowych. 10.06.1974 - 08.04.1976 11 plm 3 KOPK z-ca dowódcy ds. liniowych. 09.04.1976 - 20.10.1976 11 plm 3 KOPK p.o. dowódcy. 21.10.1976 - 30.11.1976 11 plm 3 KOPK dowódca. 01.12.1976 - 15.12.1978 Departament Kadr dyspozycja. 16.12.1978 - 14.02.1980 Szt. Gen. WP starszy specjalista Zarządu I Operacyjnego. 15.02.1980 - 10.07.1980 2 KOPK z-ca dowódcy ds. liniowych (praktyka). 11.07.1980 - 17.09.1982 ASG SZ ZSRR słuchacz. 18.09.1982 - 03.05.1983 WOPK starszy inspektor Oddziału Szkolenia Lotniczego Szefostwa Wojsk Lotniczych. 04.05.1983 - 20.11.1984 1 KOPK z-ca dowódcy ds. liniowych. 21.11.1984 - 11.04.1986 WOSL z-ca komendanta ds. szkolenia. 12.04.1986 - 03.07.1987 WOSL z-ca komendanta szkoły. 04.07.1987 - 26.09.1988 WOSL p.o. komendanta. 27.09.1988 - 23.12.1989 WOSL komendant. 24.12.1989 - 12.06.1990 GZW WP z-ca szefa. Był delagatem na VIII i X Zjeździe oraz zaproszonym gościem IX Zjazdu PZPR.
Jako członek WRON-u miał:" Ponosić pełną odpowiedzialność za stabilizowanie sytuacji i egzekwowanie ustaleń stanu wojennego: - w odniesieniu do działalności organizacji młodzieżowych/przy wsparciu GZP WP/"
Źródło: IPN BU 2216/15; IPN BU 1585/1009, k. 3v



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 IPN BU 2216/15; IPN BU 1585/17379, s. 3; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 166.