Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Eugeniusz
Nazwisko: Molczyk
Miejsce urodzenia: Gostyń
Data urodzenia: 01-10-1925
Imię ojca: Józef
Imię matki: Władysława
Dodatkowe informacje:

W dokumentach zainteresowany podaje nazwę miejsca urodzenia jako Gostyń Wlkp. Wojskowy zawodowy, generał broni, rozkaz z dn. 1.10.1974r. W PPR od 1947 roku, następnie w PZPR. Po 17.09.1939r. w ZSRS, przebywał m.in. w Bijsku ( Kraj Ałtajski). Służbę wojskową rozpoczął ochotniczo 15.08.1943r. w 4 Zapasowym Pułku Piechoty. Następnie w 2 Brygadzie Pancernej jako dowóca plutonu czołgów średnich, w okresie od 30.12.1944 do 16.04.1945r. Później dowódca kompanii czołgów średnich, od 17.04.1945 do 14.02.1946r.; brał udział w walkach nad Nysą, pod Budziszynem, Dreznem, Bad Schandau [!]. Po zakończeniu działań wojennych, między innymi, Szef Sztabu, 1 Pułku Czołgów 16 Dywizji Zmechanizowanej w okresie od 16.04.1951 do 19.08.1951r., następnie dowódca tej jednostki w czasie od 20.08.1951 do 15.10.1952r. W okresie 12.11.1955 do 25.10.1956r. Dowódca I Korpusu Pancernego. W okresie 27.10.1962 do 26.04.1968r. w Śląskim Okręgu Wojskowym kolejno: Zastępca Dowódcy Okręgu ds. Liniowych, pełniący obowiązki i Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego; następnie I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP w czasie od 27.04.1968 do 11.03.1971r.; Główny Inspektor Szkolenia w okresie od 12.03.1971 do 25.02.1986r., od 11.10.1972r., Wiceminister Obrony Narodowej, zastępca Naczelnego Dowódcy Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego. Ukończył następujące kursy i szkolenia: Podoficerska Szkoła Piechoty 3 Dywizji Piechoty w czasie 1.04. - 14.05.1944r.; Oficerska Szkoła Broni Pancernej od 15.05. do 29.12.1944r. w Saratowie; Kurs Dowódców Pułków i Szefów Sztabów Pułków Artylerii Pancernej w czasie od 15.02. do 30.07.1946r.; Akademia Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych im. J. Stalina w Moskwie w okresie od 3.12.1946 do 15.04.1951r.; Kurs Operacyjno-Strategiczny w ZSRR [b. m.] w okresie od 1.03. - 30.04.1970r. Delegat na VI - IX Zjazd PZPR.
Źródło: IPN BU 2216/4, k. 1-2, 3, 4-4v, 13, 59, 60.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 11-12-1971 07-1986 IPN BU 2216/4, k. 1v; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, s. 154, 180, 211, 249.
Wiceminister Ministerstwo Obrony Narodowej Warszawa 11-10-1972 02-1986 IPN BU 2216/4, k. 1-2, 3, 4-4v, 13, 59, 60; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 195.
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa 13-12-1981 21-07-1983 IPN BU 1585/17379, s. 2; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 165-166.
.