Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-06-2022 09:40

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Zygmunt
Nazwisko: Drobuszewski
Miejsce urodzenia: STOŁPCE
Data urodzenia: 20-03-1931
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W okresie od 23.10.1951 do 8.10.1982 zawodowa służba wojskowa. Od 16.08.1970 do 15.08.1973 attache wojskowy przy Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim. Od 15.03.1980 do 8.10.1982 attache wojskowy przy Polskiej Misji Wojskowej przy Ambasadzie PRL w Bernie. Od 30.06.1975 do 26.08.1975 dwumiesięczny kurs przy Akademii Dyplomatycznej w ZSRR. Z dniem 8.10.1982 zwolniony dyscyplinarnie za niedopełnienie obowiązków służbowych na stanowisku attache wojskowego i lotniczego przy Ambasadzie PRL w Bernie. Na wniosek Komisji, Minister Obrony Narodowej Rozkazem Personalnym MON nr 081 z 23.09.1982 wymierzył ww. karę "usunięcie z zawodowej służby wojskowej". Wg notatki służbowej z dnia 12.02.1987 "powołana przez szefa Sztabu Generalnego Komisja Zarządu II [...] zbadała wszystkie okoliczności i skutki napadu terrorystycznego na Attachat Wojskowy podczas okupywania Ambasady PRL w Bernie oraz negatywnie oceniła postępowanie i zachowanie się ówczesnego attache wojskowego płk. rez. Z. Dobruszewskiego. W wyniku dokonanej analizy Komisja ustaliła następujące fakty: nie wykonywanie poleceń przełożonych i obowiązujących przepisów, głównie dot. przechowywania i niszczenia określonych dokumentów oraz postępowanie z tajnymi dokumentami w wypadku zagrożenia. Płk. rez. Dobruszewski nie zniszczył znajdujących się w sejfie m.in. dokumentów szyfrowych i innych dokumentów operacyjnych oznaczonych gryfem , które w następstwie zostały zabrane przez policję szwajcarską. Pociągnęło to za sobą poważne następstwa w pracy wywiadowczej Zarządu II Sztabu Generalnego wyrażające się w: dekonspiracji form i metod pracy wywiadowczej; dekonspiracji zakresu i kierunków naszych zainteresowań wywiadowczych oraz planowanych zadań; dekonspiracji struktury organizacyjnej rezydentury i systemu łączności wywiadowczej z Centralą oraz wewnątrz rezydentury; dekonspiracji pracowników aparatu zagranicznego rezydentury" (IPN BU 0305/109, k. 97).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
Z II SG WP WARSZAWA WYDZIAŁ OPERACYJNO-SZKOLENIOWY STARSZY POMOCNIK KIEROWNIKA SEKCJI - 06-11-1965
IPN BU 0305/109, IPN BU 00234/104/1 -, - akta osobowe
OS Z II SG WP WARSZAWA KURS SPECJALNY SŁUCHACZ - 16-11-1965
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I STARSZY POMOCNIK SZEFA - 01-10-1966
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ I STARSZY RADCA DS. JĘZYKOWYCH - 01-05-1968
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ "Z" PRZEDSTAWICIEL WOJEWÓDZKI - 01-02-1970
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY - 16-08-1970
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ XII STARSZY POMOCNIK SZEFA - 16-08-1973
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ XII STARSZY OFICER - 01-01-1975
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ X ZASTĘPCA SZEFA - 31-01-1977
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ X P.O. SZEFA - 10-05-1977
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ X SZEF - 01-07-1978
Z II SG WP WARSZAWA ODDZIAŁ ATTACHATÓW WOJSKOWYCH ATTACHE WOJSKOWY I LOTNICZY płk 15-03-1980 08-10-1982
.