Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-05-2019 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Józef Franciszek
Nazwisko: Biel
Miejsce urodzenia: KRAKÓW
Data urodzenia: 16-01-1934
Imię ojca: Jan
Imię matki: Apolonia
Znany/a też jako:
Józef Biele

Dodatkowe informacje:

Wg opinii służbowej z 13.04.1962, „po zagadnieniu kleru” pracował od lipca 1960. „Poprzednio również pracował w Wydz. III-cim, lecz w Grupie IV-tej, a następnie przez pewien czas zatrudniony był przy wykonywaniu specjalnych zadań po zagadnieniu prawicy społecznej. (…) Ustawiony został do rozpracowania najbardziej poważnego obiektu, jakim jest kuria krakowska” (k. 129 akt osobowych). ///
Wg notatki służbowej z 24.11.1986, „(…) w dniu 12 sierpnia 1974 w czasie wykonywania obowiązków służbowych został obrzucony przez tłum ludzi kamieniami, odłamkami cegieł i błotem, doznając potłuczeń głowy, rąk i nóg. (…) w dniu 17 czerwca 1984 roku został rozpoznany przez osoby biorące udział w nielegalnej demonstracji. W rezultacie został obrzucony kamieniami i upadł tracąc przytomność. Otrzymał wówczas liczne uderzenia nogami napastników w okolice głowy, szyi i klatki piersiowej doznając następujących obrażeń: wstrząśnienie mózgu, stłuczenie kręgosłupa szyjnego, stłuczenie klatki piersiowej, rana szarpana głowy, uraz gałki ocznej, otarcie naskórka twarzy, szyi i kończyn.” (k. 203-204 akt osobowych). ///
Wg wniosku personalnego z 16.06.1973, „wyróżnił się w toku przygotowania, jak i w trakcie przebiegu operacji >Lato-79< sumiennością wypełniania zadań, wielkim zaangażowaniem i ofiarnością, przyczyniając się tym samym do właściwego i wzorowego jej przebiegu” (k. 186 akt osobowych). ///
Aktywny działacz GTS „Wisła”; jako kierownik Sekcji Koszykówki wielokrotnie wyjeżdżał w ramach urlopu bezpłatnego na międzynarodowe rozgrywki w tej dziedzinie. ///
Skreślony z ewidencji funkcjonariuszy na podstawie aktu zgonu.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUdsBP KRAKÓW BRAK DO DYSPOZYCJI KIEROWNIKA - 01-08-1955
IPN BU 0604/912 18889/V akta osobowe
CW KdsBP LEGIONOWO ROCZNA SZKOŁA PODWYŻSZANIA KWALIFIKACJI REFERENTÓW SŁUCHACZ - 01-09-1955
WUdsBP KRAKÓW BRAK DO DYSPOZYCJI KIEROWNIKA - 27-06-1956
WUdsBP KRAKÓW WYDZIAŁ III, SEKCJA IV OFICER OPERACYJNY - 01-08-1956
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ III OFICER OPERACYJNY - 01-01-1957
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ III STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-01-1961
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ IV KIEROWNIK GRUPY - 15-07-1962
KW MO KRAKÓW SAMODZIELNA SEKCJA OGÓLNO-ORGANIZACYJNA KIEROWNIK - 01-02-1963
KW MO KRAKÓW SAMODZIELNA SEKCJA INFORMACJI I SPRAWOZDAWCZOŚCI KIEROWNIK - 15-02-1967
KW MO KRAKÓW BRAK DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA - 01-06-1967
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ OGÓLNY ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-08-1967
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ IV ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-06-1968
KW MO KRAKÓW WYDZIAŁ IV NACZELNIK - 16-07-1976
WUSW KRAKÓW BRAK ZASTĘPCA SZEFA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA płk 01-08-1983 03-03-1987