Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Michejda
Miejsce urodzenia: Nawsie
Data urodzenia: 26-09-1879
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

W Stronnictwie Demokratycznym od 1950 roku. Lekarz, dyplom nauk medycznych uzyskał po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1906 roku. Po studiach pracował między innymi w szpitalach w Wiedniu i Lwowie. W 1918 roku jako członek Rady Narodowej w Cieszynie brał udział w rozbrajaniu wojsk austro-węgierskich na Zaolziu. W 1919 roku stanął na czele akcji plebiscytowej na Zaolziu, z ramienia polskiego Głównego Komitetu Plebiscytowego. Po przyznaniu Zaolzia Czechosłowacji pracował w Działdowie jako lekarz powiatowy. Od 1921 roku związany z Narodową Partią Robotniczą, był członkiem Rady Naczelnej i Zarządu Głównego tej partii. Senator RP w latach 1930-1935, z listy Centrolewu. Od 1937 roku w Stronnictwie Pracy gdzie był członkiem Rady Naczelnej oraz Zarządu Głównego,w latach 1946 - 1949 Prezes Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy. Zmarł 18.04.1956 roku.
Źródło: AAN URM 5/83, s. 70-71; T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 394; W. Bujak, Michejda Tadeusz, [w:] Polski Słownik Biograficzny t. 20, s. 674-675.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Zdrowia Warszawa Brak 09-02-1947 10-01-1951 AAN URM 5/83, s. 70-71; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 102.
Wiceprzewodniczący PREZYDIUM CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 09-07-1950 17-04-1954 Mołdawa T. Ludzie władzy 1944-1991, s. 292-293.
Minister Bez Teki Rada Ministrów Warszawa Brak 10-01-1951 20-11-1952 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 102, 105.
Członek Komitet Polityczny CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 07-07-1951 18-04-1956 Mołdawa T., Ludzie władzy 1944-1991, s. 293.