Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-07-2022 09:12

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Marian
Nazwisko: Janisz
Miejsce urodzenia: Sobieszyn
Data urodzenia: 08-05-1938
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Franciszka


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa dotycząca wydarzeń Grudnia 1970 na terenie województwa gdańskiego oraz późniejszej kontroli operacyjnej osób zaangażowanych w w/w wydarzenia. Stanisław Janisz, pracownik Stoczni Gdańskiej, figuruje w wykazie osób będących w zainteresowaniu KWMO w Gdańsku. IPN Gd 003/14 t. 23 (15/IV)
Akta paszportowe Ośmiokrotnie otrzymał odmowę wyjazdu do Niemiec w celu emigracji. Decyzją WUSW z 25.10.1983 pozbawiony książeczki żeglarskiej, w związku z czym otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Po odwołaniu, 17.12.1984 książeczka została zwrócona. 1.08.1986 zdezerterował ze statku m/t „Bogar” na Kanale Kilońskim i odmówił powrotu do kraju. Akta paszportowe w/w zostały zarejestrowane jako akta uciekiniera. W aktach znajduje się notatka służbowa Wydz. III KWMO w Gdańsku: "Janisz Stanisław (...) jest aktywnym członkiem PZPR i ZMS (...). Rejestracja wymienionego została dokonana przypadkowo (omyłkowo) w okresie wydarzeń grudniowych". IPN Gd 645/196424; materiały kartoteczne.
.