Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 26-06-2024 09:52

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Andrzej Jerzy
Nazwisko: Mączyński
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 30-11-1930
Imię ojca: Eugeniusz
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Andrzej Mączyński został odnotowany w kartotece Biura „B” MSW w latach 1961-1970. Podstawą zainteresowania służb były kilkukrotne kontakty z cudzoziemcami. Wedle informacji funkcjonariuszy w 1970 r. utrzymywał kontakty z dyplomatą z ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie. Po „rozmowie wyjaśniającej” zaprzestał kontaktów. Wpis na podstawie materiałów kartotecznych.
Zapis na karcie ewidencyjnej E-14 z 1974 roku, dotyczący Andrzeja Mączyńskiego. „W 1970 drugostronnie wymieniony był zapraszany oraz sam zapraszał na przyjęcia sekretarza pionu politycznego ambasady W. Brytanii w Warszawie. W wyniku przeprowadzonej z nim w dniu 7.06.1971 rozmowy wyjaśniającej zaniechał dalszych kontaktów”. Materiały ewidencyjne pochodzą z zasobu Biura "C" MSW. Wpis na podstawie materiałów kartotecznych.
Akta paszportowe Andrzeja Mączyńskiego z lat 1963-1990. Z materiałów wynika, iż w 1970 roku otrzymał on odmowę wydania paszportu na wyjazd zagraniczny do Maroka, ponieważ wedle funkcjonariuszy Biura Paszportowego MSW zaistniało podejrzenie, iż wykorzysta on wyjazd zagraniczny do pozostania na stałe oraz „pracy zarobkowej”. Mimo złożonego odwołania decyzję odmowną podtrzymano. IPN BU 728/23023.
.