Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-01-2024 11:18

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Oczkoś
Miejsce urodzenia: CZERNICHÓW
Data urodzenia: 02-02-1916
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Wiktoria
Dodatkowe informacje:

W 1945 I Wojewódzka Szkoła Partyjna PPR w Krakowie. Mimo formalnego przekazania w dniu 9.11.1945 do dyspozycji Szefa WUBP w Krakowie nadal sprawował funkcję p.o. zastępcy kierownika PUBP w Krakowie. W 1949 ukarany przez ministra bezpieczeństwa publicznego czternastodniowym aresztem i zdjęciem ze stanowiska szefa PUBP w Limanowej. Po powrocie w 1950 ze służby w GZI WP pracował w WUBP w Katowicach jako starszy referent Sekcji IV Wydziału V (nie jest znana dokładna data początku służby na tym stanowisku). Współdziałał z sowieckimi grupami dywersyjno-zwiadowczymi pod dowództwem Michajłowa, Jefremowa, Sabinowa (IPN Kr 419/1518, k. 22).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP KRAKÓW BRAK DANYCH STARSZY REFERENT - 07-04-1945
IPN Kr 0161/64, IPN Kr 419/1518 5570/SB, 804/02/398 akta osobowe i karta
PUBP KRAKÓW STARSZY REFERENT P.O. ZASTĘPCY KIEROWNIKA - 25-05-1945
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI KIEROWNIKA - 09-11-1945
PUBP KRAKÓW SZEF - 01-08-1946
PUBP LIMANOWA SZEF - 01-04-1947
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-07-1949
GZI WP KRAKÓW SEKCJA INFORMACJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ "SŁUŻBY POLSCE" KIEROWNIK - 05-07-1949
GZI WP OLSZTYN SEKCJA INFORMACJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ "SŁUŻBY POLSCE" KIEROWNIK - 01-1950
GZI WP BYTOM SEKCJA INFORMACJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ "SŁUŻBY POLSCE" STARSZY OFICER INFORMACJI - 03-1950
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-08-1950
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ V, SEKCJA II STARSZY REFERENT - 01-08-1950
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ V, SEKCJA IV, REFERAT MIEJSKI STARSZY REFERENT - 15-10-1950
WUBP KRAKÓW KWATERMISTRZOSTWO, REFERAT REMONTOWY INSPEKTOR ROBÓT BUDOWLANYCH - 01-01-1951
WUdsBP KRAKÓW WYDZIAŁ ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZY, SŁUŻBA KWATERUNKOWO-BUDOWLANA INSPEKTOR NADZORU - 01-04-1955
KW MO KRAKÓW DO DYSPOZYCJI KOMENDANTA kpt. 31-12-1956 31-01-1957
.