Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Feliks
Nazwisko: Olko
Miejsce urodzenia: CZEMIERNIKI
Data urodzenia: 08-07-1908
Imię ojca: Józef
Imię matki: Aniela
Znany/a też jako:
Jan Kotlicki
Imiona rodziców: Józef Aniela


Feliks Olko
urodzony/a 10- 07-1908 WYGNANÓW

Dodatkowe informacje:

W 1933 aresztowany i skazany na 10 lat w ZSRS za szpiegostwo. Według raportu z 18.03.1946, ukarany dwutygodniowym aresztem domowym i przeniesieniem na inny teren na niekierownicze stanowisko: „Ob. Olko Feliks winnym jest niedostarczenia opieki lekarskiej rannemu Budziszewskiemu, przez co ten ostatni leżąc przez pięć godzin na deszczu na podwórzu uciekał i przy ucieczce został zabity. Po zabiciu Budziszewskiego Olko nie pociągnął winnych zabójstwa ww. do odpowiedzialności, nie zawezwał lekarza celem stwierdzenia zgonu, jak również nie zawiadomił o tym swoje władze przełożone” (IPN BU 0193/8600, rozdział III, k. 14). Mimo prób interwencji w tej sprawie p.o. kierownika WUBP w Lublinie („Ob. Olko Feliks pracę urzędu postawił na należytym poziomie, opracował plany rozbicia band reakcyjnych w swoim terenie, biorąc czynny udział w operacjach i kierując nimi osobiście, wynikiem czego było rozbicie band ‘Sokoła’, ‘Młota’ i ‘Zemsty’” (IPN BU 0193/8600, rozdział III, k. 13). F. Olko został przeniesiony do Wrocławia, gdzie m.in. ujawnił nadużycia w „Caritasie” (IPN BU 0193/8600, rozdział III, k. 20). Według notatki służbowej z 16.04.1951: „(…) Swego czasu Kasprowicz był w PUBP Kłodzko, gdzie oficer śledczy tegoż Urzędu poinformował go, że Olko będąc szefem zamordował bezprawnie 4 osoby, prawdopodobnie Żydów. Ów oficer śledczy pisał poprzednio w tej sprawie do Wydziału ds. Funkcjonariuszy WUBP Wrocław, jednak danych tych nikt nie sprawdzał. Wymieniony oficer śledczy pokazał Kasprowiczowi miejsce pogrzebania tych 4 osób oraz jeszcze raz o tym napisał (…)” (IPN BU 0193/8600, rozdział III, k. 12). W okresie od 8.12.1956 do 31.12.1957 dyrektor Biura ds. Przeszkolenia i Zatrudnienia MSW. Z powodu zatajenia informacji o wyroku za szpiegostwo, w 1956 przeniesiony do pracy nieoperacyjnej. Od 2.03.1962 do 7.12.1962 członek Delegacji Polskiej do Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Laosie.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP BIAŁA PODLASKA SEKCJA II WYWIADOWCA - 27-10-1944
IPN BU 0193/8600, IPN BU 2174/2666 9249/V, CAW 1532/73/621 akta osobowe
PUBP BIAŁA PODLASKA P.O. KIEROWNIKA - 28-04-1945
PUBP CHEŁM KIEROWNIK - 31-08-1945
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI NACZELNIKA WYDZIAŁU PERSONALNEGO - 29-03-1946
WUBP WROCŁAW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 04-04-1946
PUBP KŁODZKO SZEF - 10-05-1946
WUBP WROCŁAW KIEROWNICTWO INSPEKTOR - 21-02-1948
WUBP WROCŁAW WYDZIAŁ V P.O. NACZELNIKA - 15-09-1948
WUBP WROCŁAW ZASTĘPCA SZEFA mjr 06-02-1950 30-06-1951
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT III, KIEROWNICTWO STARSZY INSPEKTOR - 15-09-1956
MSW WARSZAWA SŁUŻBA W MO - 08-12-1956
MSW WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 01-01-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, SAMODZIELNA SEKCJA WOJSKOWA KIEROWNIK - 01-02-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, SAMODZIELNA SEKCJA MOBILIZACYJNO-EWIDENCYJNA STARSZY INSPEKTOR - 01-08-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, WYDZIAŁ EWIDENCJI WOJSKOWEJ NACZELNIK - 01-03-1959
KW MO WARSZAWA II ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. BEZPIECZEŃSTWA - 01-09-1959
MSW WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR I SZKOLENIA - 10-02-1962
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT KADR I SZKOLENIA, KIEROWNICTWO STARSZY INSPEKTOR DO ZLECEŃ SPECJALNYCH płk 24-01-1963 11-03-1964